Interkonektor gazowy między Polską i Słowacją już w budowie

Interkonektor gazowy między Polską i Słowacją już w budowie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W miejscowości Velke Kapuszany na wschodzie Słowacji oficjalnie zainaugurowano we wtorek budowę gazociągu, który połączy polski i słowacki system przesyłowy gazu. Interkonektor będzie częścią gazowego korytarza Północ-Południe - poinformował Gaz-System w komunikacie.

  • Interkonektor ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski i Słowacji.
  • Gazociąg będzie miał 165 km i w większości będzie położony na Słowacji.
  • Inwestycję realizują Gaz-System i Eustream.

Liczący 165 km gazociąg połączy słowacką tłocznię w Velkich Kapuszanach przy granicy z Ukrainą z gazowym węzłem w podkarpackiej Strachocinie. Po stronie słowackiej będzie liczył 106 km, a po polskiej - 59 km. Projekt obejmuje też budowę tłoczni gazu w Strachocinie, modyfikację tłoczni Velke Kapuszany i budowę stacji pomiarowej w pobliżu granicy polsko-słowackiej. Interkonektor ma być gotowy w 2021 r., prace budowlane po stronie polskiej mają ruszyć w połowie przyszłego roku. Gazociąg ma mieć zdolność przesyłu 5,7 mld m sześc. gazu rocznie w kierunku Polski i 4,7 mld w kierunku Słowacji.

W uroczystości udział wzięli m.in.: premier Słowacji Peter Pellegrini i minister gospodarki Peter Żiga; polski rząd reprezentował pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Naimski podkreślał kluczowe znaczenie interkonektora między Polską a Słowacją dla budowy niezależnego i konkurencyjnego rynku w gazu w regionie. "Cieszę się, że nasi słowaccy partnerzy dostrzegają znaczenie, jakie dla bezpieczeństwa i rozwoju ekonomicznego naszego regionu ma dywersyfikacja źródeł dostaw tego surowca. Jestem przekonany, że ta inwestycja przyniesie wymierne korzyści zarówno Polsce, jak i Słowacji" - mówił Naimski, cytowany w komunikacie Gaz-Systemu.

Inwestorami gazociągu są operatorzy systemów przesyłowych gazu z obu krajów - polski Gaz-System i słowacki Eustream.

Prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień zaznaczył, że budowa wpisuje się w priorytetową koncepcję infrastrukturalną Unii Europejskiej - tzw. korytarz Północ-Południe. "Dzięki jej wdrożeniu kraje naszego regionu uzyskają bezpośredni dostęp do nowych źródeł dostaw gazu z kierunku północnego, takich jak np. terminal LNG w Świnoujściu czy gazociąg Baltic Pipe" - wskazał Stępień. Jak podkreślił, przyczyni się to do budowy bezpiecznego i konkurencyjnego rynku gazu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i całej Unii Europejskiej.

Stępień dodał, że budowa stanowi ważny element strategii inwestycyjnej Gaz-Systemu. "Wdrażamy kompleksowy program dywersyfikacji, który ma zapewnić Polsce zróżnicowanie tras i kierunków dostaw gazu. Chcemy także łączyć rynki, by dostawcy i odbiorcy działający w naszym regionie mieli dostęp do różnych źródeł gazu" - mówił.

Prezes Eustream Rastislav Nuković zwrócił uwagę, że budowa połączenia to przykład doskonałej współpracy obu krajów i firm. "Interkonektor stworzy nowe możliwości handlu gazem, które będą korzystne dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Dziękuję naszym partnerom biznesowym i wszystkim zainteresowanym stronom za pomoc w realizacji tej ważnej europejskiej inwestycji o znaczeniu wspólnotowym" - mówił Nuković.

Połączenie polskiego i słowackiego systemu przesyłowego gazu znalazło się na liście PCI (projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania). Projekt został dofinansowany ze środków unijnych w ramach programów TEN-E (Trans-European Energy Networks) i CEF (Connecting Europe Facility). Główne dofinansowanie z CEF wyniosło 107,7 mln euro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Interkonektor gazowy między Polską i Słowacją już w budowie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!