XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Innowacyjność w polskim budownictwie? "Jesteśmy rynkiem niskiej ceny"

Innowacyjność w polskim budownictwie? "Jesteśmy rynkiem niskiej ceny"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sektor budowlany w Polsce nie tylko mówi o nowych technologiach i innowacjach, ale też przekuwa słowa w czyny. Jednak skala tych działań byłaby znacznie większa, gdyby nie bolączki polskiego rynku: preferowanie niskiej ceny kosztem jakości, a także okresy koniunktury, które nie przynoszą branży dobrych wyników finansowych.

Takie wnioski płynęły z dyskusji pt. „Budownictwo 4.0”, która odbyła się pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Dariusz Blocher, prezes Budimeksu, zwrócił uwagę, że determinacja i nakłady firm budowlanych na badania i rozwój są uzależnione od ich kondycji finansowej.

Tymczasem mimo szczytowego okresu koniunktury rentowność branży mocno kuleje. Przykładowo Budimex, który od wielu lat wyróżnia się na tle branży ponadprzeciętną marżą, w 2018 r. zaliczył w segmencie budowlanym swojej działalności „zjazd” zysku netto o ponad 50 proc.

- W ubiegłym roku wydaliśmy - mimo słabnących wyników finansowych - ponad 5 mln zł na badania i rozwój. Wiele firm w ogóle na to nie stać - powiedział Blocher.

Również Joanna Makowiecka-Gaca, prezes spółki Karmar, zwróciła uwagę na kondycję branży.

- Jeśli mamy boom w budownictwie, to generalni wykonawcy mają problemy. Dlatego nie ma z czego odkładać na innowacje - stwierdziła prezes.

Jednocześnie podkreśliła, że mała chęć do innowacji w polskim budownictwie wynika również z tego, że jesteśmy „rynkiem niskiej ceny”.

To właśnie sektor publiczny oraz samorządy muszą kreować na nie zapotrzebowanie poprzez specyfikacje przetargowe, które będą premiowały jakość i nowe technologie.

Z drugiej strony stopniowym katalizatorem zmian będzie też rynek pracy i jej koszt. Niedobór rąk do pracy będzie bodźcem dla prefabrykacji oraz robotyzacji i automatyzacji kolejnych zadań na placach budowy.

Dariusz Blocher dodał natomiast, że paradoksalnie systemowe trudności i bariery, z którymi muszą zmagać się generalni wykonawcy, są też bodźcem do szukania nowych rozwiązań.

Jak wyjaśnił, blisko dwie dekady temu, gdy Budimex stawał się częścią koncernu Ferrovial, to od Hiszpanów uczono się kreatywności i zarządzania.

Obecnie to jednak Budimex, który należy do największych podmiotów budowlanych w koncernie, może stanowić wzór dla innych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Innowacyjność w polskim budownictwie? "Jesteśmy rynkiem niskiej ceny"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!