Hydrobudowa Gdańsk złożyła wniosek o upadłość

Hydrobudowa Gdańsk złożyła wniosek o upadłość
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wykonawca remontu zbiornika w Nysie - stojąca na czele konsorcjum trzech partnerów Hydrobudowa Gdańsk - złożyła wniosek o upadłość. RZGW Wrocław liczy, że firma dogada się z pozostałymi dwoma przedsiębiorstwami, ustali nowego lidera i prace będą kontynuowane.

Rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku Tomasz Adamski potwierdził PAP, że 30 stycznia do Sądu Rejonowego Gdańsk - Północ wpłynął wniosek Hydrobudowy Gdańsk SA o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej. Wniosek złożyła sama Hydrobudowa Gdańsk, która była liderem konsorcjum złożonego z trzech partnerów, realizującego od początku 2013 roku jedną z najważniejszych inwestycji przeciwpowodziowych na Opolszczyźnie - remont zbiornika w Nysie.

W przesłanym PAP we wtorek oświadczeniu informację o złożeniu wniosku o upadłość potwierdziła także Hydrobudowa Gdańsk. "Sytuacja spółki, spowodowana w szczególności postawą jej partnera - Banku PKO BP spowodowała konieczność podjęcia takiego działania przez zarząd i złożenia wniosku o upadłość spółki" - wyjaśniono w oświadczeniu.

Jednocześnie spółka poinformowała w nim, że "prowadzi intensywne działania restrukturyzacyjne zmierzające do ukształtowania relacji z partnerami, zamawiającymi, a w szczególności z głównym wierzycielem - Bankiem PKO BP, zmierzające do umożliwienia (...) wejścia w procedurę układowego uzgodnienia zasad kooperacji z wierzycielami i kontynuowania działalności".

Rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) we Wrocławiu Piotr Stachura powiedział PAP, że partnerami Hydrobudowy Gdańsk w przedsięwzięciu realizowanym w Nysie są firma Bilfinger Berger Budownictwo oraz Metrostav Praga. Stachura podkreślił, że w obecnej sytuacji Hydrobudowa Gdańsk będzie musiała uzgodnić z pozostałymi konsorcjantami wspólne stanowisko i wskazać nowego lidera, a następnie firmy, które zostaną w konsorcjum, będą musiały kontynuować rozpoczęte w Nysie prace.

"Trzeba pamiętać, że konsorcjanci w ramach konsorcjum odpowiadają wobec nas jako inwestora na równi, mimo że Hydrobudowa była liderem tego konsorcjum" - zaznaczył. Dodał, że takie rozmowy między partnerami już trwają. "Jaki będzie ich efekt jeszcze nie wiemy, bo sytuacja jest świeża i dynamiczna" - dopowiedział i zapewnił, że RZGW koordynuje ich przebieg, by "bezboleśnie wyjść z tej sytuacji".

"Zależy nam przede wszystkim na tym, aby te fronty robót, które na dzisiaj są już w Nysie rozwinięte, zostały przejęte przez pozostałych konsorcjantów i by prace mogły być prowadzone bez większych przestojów" - mówił PAP Stachura.

Zapewnił jednocześnie, że Hydrobudowa Gdańsk póki co nie zeszła z placu robót w Nysie. "Docierają do nas jednak sygnały o tym, że z racji tego, iż firma ta nie uiściła wynagrodzeń dla swoich podwykonawców na przykład za styczeń, to podwykonawcy chcą przerwać prace. Miałem taki sygnał, jeśli chodzi o podwykonawcę zajmującego się przebudową ekranów zapory czołowej" - przyznał rzecznik RZGW. Powiedział jednocześnie, że nie ma informacji, by któryś z przedsiębiorców już zarzucił prace.

Stachura podkreślił, że ma nadzieję, iż konsorcjanci do końca tygodnia wypracują stanowisko i plan najbliższych działań, a przez to nie dojdzie do przerwania prac przez którąkolwiek z firm pracujących na tamie w Nysie. "Dlatego na razie nie odbieramy tego, co się dzieje, jako krytycznego momentu dla inwestycji" - powiedział.

Dodał, że stopień zaawansowania rzeczowego prac wykonanych przy remoncie tamy w Nysie jest oceniany na poziomie 57-58 proc. To znaczy, że taką część zadań planowanych w ramach inwestycji już wykonano. Relacjonował, że wykonawca remontu w sposób zadowalający realizował wprowadzone wiosną ub. roku plany naprawcze. "Byliśmy zadowoleni z tego, jak inwestycja postępowała w ostatnim czasie. Mamy moment perturbacji, ale mam nadzieję, że uda się z nich wybrnąć i przeprowadzić inwestycję przez kolejny kryzys" - uznał Stachura.

Projekt "Modernizacji zbiornika wodnego Nysa w zakresie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego etap I" podzielony jest w sumie na dwa przedsięwzięcia. Pierwsze to przebudowa i udrożnienie przeciwpowodziowe Nysy Kłodzkiej od zbiornika wodnego Nysa do rejonu Kubic wraz z rozbudową istniejących obwałowań. Drugie z zadań to właśnie modernizacja budowli i urządzeń zbiornikowych wraz z budową innych obiektów niezbędnych dla zbiornika. Wartość całej inwestycji wynosi 411 mln zł, 85 proc. stanowią środki unijne.

Remont zbiornika był inwestycją późno rozpoczętą i borykającą się z kolejnymi problemami oraz opóźnieniami. Plan naprawczy, który dla niego opracowano, wdrożony został w ub. roku po tym, jak zbankrutowała jedna z pracujących przy remoncie firm. W trakcie realizacji inwestycji okazało się też m.in., że przeprowadzone jeszcze przed jej rozpoczęciem badania geologiczne były niewystarczające. Sytuacja wymagała doprojektowywania i wykorzystania innych materiałów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Hydrobudowa Gdańsk złożyła wniosek o upadłość

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!