Henryk Siodmok o polskim skoku w Przemysł 4.0. Dużych firm-prekursorów jest niewiele

Henryk Siodmok o polskim skoku w Przemysł 4.0. Dużych firm-prekursorów jest niewiele
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przemysł 4.0 w Polsce? Małe przedsiębiorstwa (a jest ich 98 proc.) albo nie potrzebują takich wdrożeń, albo korzystają z usług zewnętrznych. A dużych firm, których inwestycje zdynamizowałyby rozwój technologii i wdrożeń cyfryzacyjnych, jest na razie w Polsce niewiele - wskazuje Henryk Siodmok, prezes Grupy Atlas w rozmowie z WNP.PL.

  • Inwestycje w rozwiązania cyfrowe pozwoliły Grupie Atlas stworzyć środowisko ujawniające naturalnych liderów, a także rozszerzyć decyzyjność na liczniejsze grono pracowników.
  • Bariery we wprowadzaniu idei Przemysłu 4.0 biorą się niekiedy także z deficytu właściwych kadr lub - najzwyczajniej - z obawy przed utratą ręcznego sterowania firmą.
  • Dwa czynniki mogą przyśpieszyć wspomniany proces: spadające koszty projektów z kategorii Przemysł 4.0 (np. mocno taniejące roboty), no i wzrost kosztów pracy.
O Przemyśle 4.0 będziemy mówić podczas Nowy Przemysł Expo w Katowicach.

 
Idee Przemysłu 4.0 i Atlas… Jakie przedsięwzięcia macie już na koncie?

- W Grupie Atlas inwestycje dotyczące cyfryzacji oznaczały w ostatnich latach trzy zasadnicze, duże wdrożenia. System SAS Visual Analytics zrewolucjonizował analizy i raportowanie danych (w tym planowanie i budżetowanie). W przypadku IFS Applications w grę wchodziło zarządzanie procesami produkcyjnymi, ich harmonogramowanie i monitorowanie. Platforma IBM Connections to zaś perspektywiczne narzędzie scalające podmioty Grupy w wirtualną firmę, w ramach której działają zespoły projektowe - niezależne od formalnych podziałów, struktury organizacyjnej i właścicielskiej.

A źródła finansowania tych projektów?

- Powiem tak… Właściwa polityka finansowa Grupy Atlas pozwala nam na zakup rozwiązań teleinformatycznych z własnych środków. Mimo sporych nakładów, nie musimy się tu posiłkować się zewnętrznym wsparciem.

Jakie są w szczegółach motywacje wyboru tych a nie innych rozwiązań?

- Jak w przypadku każdej inwestycji, także i te w obszarze cyfryzacji zawsze powinny być efektem konkretnych potrzeb przedsiębiorstwa w usprawnieniu procesów zarządczych czy optymalizacji kosztów prowadzenia biznesu.

System analizy i raportowania danych wprowadziliśmy dla ujednolicenia prezentacji danych z różnych dotychczas w poszczególnych podmiotach Grupy Atlas systemów; tym samym - dla zapewnienia bieżącego dostępu do danych i podejmowania na tej podstawie decyzji.

Inwestycja w cyfrowe rozwiązanie w systemach produkcyjnych związana była oczywiście z potrzebą optymalizacji procesu wytwarzania wyrobów i poprawy jego płynności.

Z kolei zakup platformy IBM Connections wpłynie na usprawnienie i przyspieszenie konsolidacji działających w Grupie Atlas spółek o zróżnicowanych strukturach, stylach zarządzania i odmiennej kulturze – i to bez ryzyka związanego z „nieostrożną” centralizacją. Potrzeba wydaje się tu bardzo czytelna: przenoszenie dobrych praktyk i procesów plus kreowanie relacji biznesowych, komunikacji dwukierunkowej, a także śledzenie postępów zmiany.

Jakie biznesowe cele chce osiągnąć Atlas dzięki wspomnianym inwestycjom?

- Korzyści z wdrożenia rozwiązań informatycznych w zarządzaniu produkcją to przede wszystkim możliwość harmonogramowania i monitorowania produkcji, co pozwala np. na wydłużenie serii produkcyjnych, a tym samym – na obniżanie kosztów produkcji (szacunkowo: rzędu 4 proc. w skali firmy). Bieżący monitoring zużycia surowców, w tym np. funkcja śledzenia zapasów online, daje możliwość szybszej i bardziej skutecznej reakcji na zagrożenia (choćby - braki). A to przekłada się wprost na poprawę płynności procesów produkcyjnych i eliminację przestojów.

Platforma IBM Connections w zasadzie zmienia profil i zestaw kompetencji w firmie. Dodatkowe elementy pozwalają zbierać, systematyzować wiedzę – jej baza obejmuje dziś kategorie dokumentów powstających przy projekcie, ale i zasoby kompetencji projektowych. Na początku września br. mieliśmy 837 społeczności  i 36 082 plików współdzielonych w bazie…

Każdy projekt-społeczność posługuje się harmonogramem, przypisanymi zadaniami czy celami. Tak pomyślana konsolidacja to otwarcie kanałów komunikacji, równanie do najwyższego poziomu standardów i praktyk zarządzania, wytworzenie połączeń, powiązań o charakterze personalnym i formalnym.

Bogaty asortyment dobrych praktyk trzeba zuniwersalizować, wybrać te do upowszechnienia, a potem - pomóc je wdrożyć. Efekty widać również w finansach: zakładane na 3 lata oszczędności – 10 mln zł w koszcie realizacji zadań ze strategicznego planu konsolidacji – osiągnęliśmy już w ciągu pierwszego roku!

W jaki sposób inwestycje w Przemysł 4.0 wpływają na politykę zatrudnienia i relacje w Atlasie?

- Inwestycje w rozwiązania cyfrowe, zwłaszcza platforma IBM Connections, pozwoliły stworzyć środowisko ujawniające i eksponujące naturalnych liderów, a także rozszerzyć uprawnienia (i decyzyjność) liczniejszego grona pracowników. To nie tylko na poziomie zarządczym, ale i na nieco niższych szczeblach menedżerskich i kierowniczych.

Szybko zaobserwowaliśmy duże zaangażowanie pracowników – skutek demokratyzacji planowania i wykonywania decyzji. Utworzenie pola do zaangażowania i delegowanie odpowiedzialności sprawiają, że kreują się nowi liderzy i kompetencje menedżerskie, podnosi się poziom transparentności organizacji, a komunikacja nabiera efektywności.

To zresztą dość naturalne: kiedy jest szansa realizacji ambicji, dążenia do zmiany, dołożenia swego wkładu w zmianę, ludzie chętniej biorą na barki odpowiedzialność. A nic tak nie rozwija pracowników, jak zaangażowanie.  

Co, Państwa zdaniem, pozostaje główną barierą rozwoju/wdrażania rozwiązań Przemysłu 4.0 w Polsce?

- Wprowadzanie tego rodzaju poważnych rozwiązań cyfryzacyjnych wymaga niemałego wysiłku finansowego, dlatego naturalną barierę stanowić może po prostu niewystarczalność budżetu przedsiębiorstwa czy organizacji.

Pamiętajmy jednak, że nakłady na technologie cyfrowe to nie „prosty koszt”, ale dobrze przemyślane i policzone inwestycje. A przynajmniej – tak być powinno w praktyce…

Barierę stanowić może czasem brak zaufania przedsiębiorców do wdrażania cyfrowych technologii, co wynikać może po części z braku właściwej edukacji, niewystarczającej otwartości na nowe rozwiązania, a niekiedy może z deficytu właściwych kadr lub - najzwyczajniej - z obawy przed utratą ręcznego sterowania firmą.

 Co mogłoby u nas przyspieszyć wcielanie w życie idei Industry 4.0?

- Dynamika tego procesu jest ściśle powiązana z kondycją dużych podmiotów gospodarczych. Małe przedsiębiorstwa (a jest ich 98 proc. – myślę tu o firmach o dochodach poniżej 5 mln zł) albo nie potrzebują takich wdrożeń, albo po prostu korzystają z usług zewnętrznych – np. kanałów sprzedażowych typu e-commerce i innych rozwiązań webowych. Dużych przedsiębiorstw, których inwestycje zdynamizowałyby rozwój technologii i wdrożeń cyfryzacyjnych, jest na razie w Polsce niewiele.

Dwa czynniki mogą przyśpieszyć wspomniany proces: spadające koszty projektów z kategorii Przemysł 4.0 (np. mocno taniejące roboty), no i wzrost kosztów pracy.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Henryk Siodmok o polskim skoku w Przemysł 4.0. Dużych firm-prekursorów jest niewiele

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!