General Electric: Ostrołęka C będzie gotowa na czas i w budżecie

General Electric: Ostrołęka C będzie gotowa na czas i w budżecie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ostrołęka C to dla General Electric bardzo ważny projekt. Z pełną determinacją koncentrujemy się na tym, aby go zrealizować na czas w uzgodnionym budżecie - podkreślił Sławomir Żygowski, prezes GE Power, w rozmowie z portalem WNP.PL. Jak zapowiedział, w połowie 2019 r. - po zakończeniu prac projektowych - ruszą poważniejsze roboty budowlane.

  • Wspólne przedsięwzięcie Energi i Enei realizowane jest przez spółkę celową Elektrownia Ostrołęka. Ma to być ostatnia tej skali inwestycja w polskiej energetyce węglowej.
  • Generalnym wykonawcą inwestycji „pod klucz” bloku o mocy 1000 MW jest konsorcjum GE Power i jego spółki zależnej Alstom Power Systems.
  • Wartość kontraktu wynosi 6,023 mld zł brutto. Przewiduje się, że pierwsza synchronizacja nowego bloku nastąpi w 2023 r.
  • O inwestycjach energetycznych dyskutować będziemy od 13 do 15 maja w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego pod patronatem WNP.PL, na który serdecznie zapraszamy.

Jak przypomniał prezes Żygowski, GE umowę z inwestorem na budowę Elektrowni Ostrołęka C podpisało 12 lipca 2018 roku. Natomiast 28 grudnia 2018 r. zamawiający wydał polecenie rozpoczęcia prac (NTP).

Zobacz też: Ostrołęka C. Ostatnia taka elektrownia

- Zgodnie z umową nic nie powstrzymuje nas przed pełną realizacją kontraktu. Obecnie skupiamy się przede wszystkim na finalizacji projektu bloku, który jest kluczowy dla późniejszej, sprawnej budowy - poinformował Żygowski.

- Poza tym zaczęliśmy proces wyboru podwykonawców oraz dostawców. W realizację kontraktu są zaangażowane zarówno krajowe, jak i zagraniczne zespoły General Electric - dodał.
Jak wskazał, na samym placu budowy trwają obecnie istotne prace przygotowawcze - organizacja placu budowy, badania i zabezpieczanie gruntu, a także wstępne wykopy.

- W momencie sfinalizowania prac nad dokumentacją bloku ruszy produkcja kluczowych podzespołów - zarówno w naszych fabrykach, w tym we Wrocławiu i Elblągu, jak i w zakładach naszych dostawców - wskazał prezes.

- Na realizację kontraktu mamy 56 miesięcy od wydania NTP. Poważniejsze prace budowlane, m.in. fundamentowe, rozpoczną się w połowie 2019 r. W szczycie robót na placu budowy może przebywać jednocześnie blisko 3 tys. osób - zapowiedział.

Polski wkład w budowę

Żygowski podkreślił, że GE ma ponad 5 tys. certyfikowanych dostawców i podwykonawców w Polsce i koncern liczy na udaną współpracę z nimi w Ostrołęce.

- Wśród nich znajduje się m.in. Polimex-Mostostal, który jest naszym partnerem przy zmierzającej ku końcowi budowie bloków w Elektrowni Opole. Przy budowie Ostrołęki C również istnieje możliwość współpracy - stwierdził prezes.

Jak zapewnił, zakład produkcji generatorów we Wrocławiu oraz fabryka turbin i odlewnia w Elblągu będą uczestniczyć w produkcji dwóch kluczowych urządzeń dla ostrołęckiego bloku - turbiny i generatora.

- Będziemy też szukać możliwości - optymalnych z punktu widzenia projektu bloku i naszych dotychczasowych doświadczeń - zaangażowania polskich firm w produkcję innych kluczowych komponentów - zaznaczył.

Pytany o sytuację w budownictwie Żygowski przyznał, że koniunktura jest obecnie rozgrzana. Jednocześnie zastrzegł, że część budowlana nie jest dominująca pod względem kosztów w przypadku takiej inwestycji jak Ostrołęka C.

- Zwróćmy też uwagę na to, że inwestycja w Ostrołęce rozpoczyna się w momencie, gdy końca dobiega budowa bloków energetycznych w Opolu, Jaworznie czy Turowie - powiedział prezes.

Podkreślił też, że kolejnych tej skali przedsięwzięć w polskiej energetyce konwencjonalnej nie widać na horyzoncie. Zapowiedzi dotyczą już tylko bloków gazowych, które mają mniejszą wartość i zapotrzebowanie na prace budowlano-montażowe.

- Ostrołęka C to dla General Electric bardzo ważny projekt. Z pełną determinacją koncentrujemy się na tym, aby go zrealizować na czas w uzgodnionym budżecie - podsumował prezes Żygowski.

Parametry i finansowanie

Blok zostanie wybudowany w technologii ultranadkrytycznej, która ma pozwolić na osiągnięcie sprawności na poziomie 46 proc., czyli jednej z najwyższych wśród elektrowni parowych w Polsce.

Jednostka ma być bardzo elastyczna, co jest istotne w przypadku rosnącego udziału odnawialnych źródeł energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym.
OZE, które są zależne m.in. od siły wiatru, muszą mieć też pokrycie w elastycznej jednostce, jaka zapewni bezpieczeństwo dostaw prądu. Pełną moc Ostrołęka C ma osiągać w mniej niż 30 minut, a zmienność obciążenia ma wynosić od 35 do 100 proc.

Od samego początku było wiadomo, że Energa sama nie jest w stanie udźwignąć inwestycji, której pomysł reaktywowano po tym, jak została zawieszona na etapie przetargu w 2012 r.

W efekcie do spółki celowej, odpowiedzialnej za inwestycję, już w 2016 r. dołączyła Enea - kolejny koncern energetyczny kontrolowany przez Skarb Państwa.

Grupy objęły po połowie udziałów w spółce celowej i zadeklarowały, że każda nich wyłoży na przedsięwzięcie po 1 mld zł.

W grudniu 2018 r. Polskie Sieci Elektroenergetyczne potwierdziły, że w ramach rynku mocy - mechanizmu mającego wspierać inwestycje w nowe źródła wytwórcze i w domyśle też bezpieczeństwo dostaw prądu - będą odbierać energię z nowego bloku przez 15 lat, począwszy od 2023 r.

Jednocześnie wciąż nie ma pewności, jaka będzie ostateczna formuła finansowania ostrołęckiego bloku oraz kim będą wszyscy jego udziałowcy.

W styczniu bowiem do rozmów na temat potencjalnego zaangażowania w projekt została „zaproszona” PGE Polska Grupa Energetyczna. Inwestorzy Ostrołęki C podkreślają, że prace nad domknięciem finansowania wciąż trwają.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!