Finpro: polski rynek ma potencjał, jeśli chodzi o nowoczesne budownictwo

Finpro: polski rynek ma potencjał, jeśli chodzi o nowoczesne budownictwo
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polski rynek ma duży potencjał, jeśli chodzi o przyjmowanie energooszczędnych, nowoczesnych rozwiązań w budownictwie - oceniła w komentarzu dla PAP Kirsi-Maarit Poljatschenko, dyrektor regionu Europy Środkowo-Wschodniej w Finpro, przedstawicielstwie handlowym Finlandii.

Finpro organizuje w Warszawie dwudniową prezentację wyrobów fińskich firm zrzeszonych w rządowym programie Cleantech Finland, którego celem jest rozwój i promocja innowacyjnych rozwiązań z zakresu czystych technologii. Przedsięwzięciu, skierowanemu do polskich firm budowlanych, deweloperów, projektantów i architektów patronuje Ambasada Finlandii w Warszawie.

Jak wyjaśnił Piotr Hajdecki z Finpro, podczas wtorkowych i środowych spotkań prezentowane są rozwiązania z zakresu inteligentnych budynków (tzw. high-performance buildings), ale w ofercie firm zrzeszonych w Cleantech Finland znajdują się "również inne technologie, które mogą być interesujące dla polskich firm - m.in. w zakresie czystego powietrza, czystej wody, odnawialnych źródeł energii i tzw. smart grid (inteligentnej sieci energetycznej - PAP) jak również gospodarki odpadami".

"Obserwujemy nowe tendencje na polskim rynku, które pozwalają nam bardzo optymistycznie oceniać jego potencjał. Chodzi o otwarcie się firm budowlanych na innowacje, przejście od podejścia związanego z oceną danej technologii wyłącznie przez pryzmat ceny do patrzenia na zwrot z inwestycji w całym +cyklu życia obiektu+ oraz konkurowanie jakością i komfortem dla użytkownika. To właśnie te zjawiska skłoniły nas do zorganizowania misji właśnie w Polsce. Uważamy, że polski rynek ma duży potencjał, jeśli chodzi o przyjmowanie nowoczesnych, energooszczędnych technologii" - wyjaśniła w komentarzu dla PAP dyrektor regionu Europy Środkowo-Wschodniej w Finpro Kirsi-Maarit Poljatschenko.

Według dyrektora programu High-Performance Buildings w Cleantech Finland Petri Lintumäki, na budynki mieszkaniowe, biurowe i użyteczności publicznej przypada około 40 proc. całkowitej konsumpcji energii, w rezultacie również znaczna emisja gazów cieplarnianych. "Kwestia energoefektywności budynków będzie zatem odgrywać istotną rolę w najbliższych latach, a nawet dekadach. Jednocześnie, mieszkańcy nie zgodzą się, aby odbywało się to kosztem jakości i komfortu ich życia. Na rynku poszukiwane będą technologie, które pozwalają na oszczędności energii z równoczesną poprawą komfortu dla użytkowników budynków. Inną kwestią mającą duże znaczenie na globalnym rynku mieszkaniowym jest jakość powietrza w pomieszczeniach. Patrząc lokalnie, w Polsce - zwłaszcza na południu - w okresie zimowym, kwestia jakości powietrza nabiera szczególnego znaczenia ze względu na występowanie szkodliwego smogu" - zaznaczył.

Lintumäki dodał, że Cleantech Finland oraz jego firmy członkowskie rozwijają technologie zarówno dla budownictwa mieszkaniowego, jak i dla obiektów komercyjnych, w tym biurowców. "W przypadku obu rodzajów budynków występują te same wymagania w zakresie użyteczności, energoefektywności, komfortu, przyjazności dla zdrowia. Często wręcz te same technologie mogą być stosowane w obu rodzajach obiektów" - wyjaśnił.

Według prezesa firmy HM Inwest Piotra Hofmana branża budowlana jest otwarta na nowe, sprawdzone i efektywne technologie, które przyspieszą proces inwestycyjny. "Ale także zwiększą odporność i jakość konstrukcji, poprawią efektywność wykorzystania ciepła, a jednocześnie będą komfortowe dla klienta. Dlatego z wielką ciekawością obserwujemy takie inicjatywy, jak technologie high-performance buildings" - powiedział. Dodał, że nowe trendy oraz oczekiwania klientów inspirują producentów materiałów budowlanych, architektów i deweloperów do szukania nowatorskich rozwiązań i stosowania ich w procesie inwestycyjnym. "Za trendami podążają także zmiany w aktach prawnych - przygotowywany nowy Kodeks Urbanistyczno-Budowlany zawiera koncepcje stosowania nowatorskich rozwiązań technologicznych, które zadowolą przedstawicieli branży budowalnej i uchylą drzwi innowacyjnym rozwiązaniom" - ocenił Hofman.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Finpro: polski rynek ma potencjał, jeśli chodzi o nowoczesne budownictwo

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!