XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Elektrownia Ostrołęka zabezpiecza się przed suszą

Elektrownia Ostrołęka zabezpiecza się przed suszą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na Narwi w Ostrołęce trwa budowa innowacyjnego jazu. Powstaje on na potrzeby Energa Elektrownie Ostrołęka SA. Jaz ma zapewnić bezpieczeństwo produkcji energii elektrycznej i cieplnej na wypadek suszy hydrologicznej.

Budowa konstrukcji potrwa do końca sierpnia. Obecnie prace prowadzone są na obu brzegach rzeki. Montowane są tam betonowane gniazda pod zamknięcia remontowe oraz płyta denna.

Jak powiedział rzecznik prasowy Grupy Energa Adam Kasprzyk, innowacyjność konstrukcji polega na "unikalnym na skalę Europy, prototypowym systemie trzech zamknięć powłokowych, bez filarów pośrednich w korycie rzeki". Dwa zewnętrzne bukłaki będą kotwione do przyczółków i płyty dennej, a środkowy zostanie zamontowany tylko do płyty. Jak tłumaczył Kasprzyk, "każdy bukłak ma posiadać niezależne sterowanie umożliwiające jego napełnienie i opróżnienie. Umożliwi to, za pomocą specjalnych pomp, doprowadzenie oraz odprowadzenie wody".

Jaz ma pracować tylko w przypadku, gdy woda w Narwi osiągnie poziom zagrażający bezpiecznej eksploatacji elektrowni. "Bukłaki będą napełnione tylko w okresie najniższych stanów i przepływów. Przy bezpiecznym stanie wody, jaz będzie położony na dnie rzeki, nie powodując blokady przepływu" - tłumaczył rzecznik Grupy Energa. Zapewnił też, że "w przypadku podpiętrzenia, woda w rzece będzie nadal ujęta w korycie, bez zalewania stref przybrzeżnych".

Energa zapewniła też, że konstrukcja nie wpłynie na środowisko. Potwierdzają to także lokalne środowiska ekologiczne i wędkarskie. Prezes ostrołęckiego stowarzyszenie EKOMENA Wojciech Jarząbek w stwierdził, że "jaz nie będzie przeszkodą dla migracji ryb ponieważ zapewnia im swobodny przepływ; najbardziej inwazyjnym w środowisko rzeki momentem jest sama budowa spiętrzenia".

Odpowiedni poziom wody w Narwi jest konieczny do optymalnego działania ostrołęckiej elektrowni. Woda wykorzystywana jest do chłodzenia układu wytwarzającego energię. W przypadku braku odpowiedniego chłodzenia, produkcja musiałaby zostać czasowo ograniczona. Energa Elektrownie Ostrołęka SA to największy producent energii elektrycznej i cieplnej w północno-wschodniej Polsce.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Elektrownia Ostrołęka zabezpiecza się przed suszą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!