Dziewięć firm chce umacniać brzeg na poligonie

Dziewięć firm chce umacniać brzeg na poligonie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dziewięć firm złożyło wnioski o dopuszczenie do przetargu na wykonanie umocnień brzegowych na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych Ustka-Wicko Morskie - poinformował w poniedziałek PAP dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku Tomasz Bobin.

Szacowana na 128,7 mln zł inwestycja ma objąć odcinek plaży o łącznej długości 4,5 km - 1,3 km znajduje się na terenie woj. pomorskiego, zaś 3,2 km na terenie woj. zachodniopomorskiego.

Wybrana w przetargu firma będzie musiała w ciągu 22 miesięcy od momentu podpisania umowy wykonać projekt umocnień brzegowych, a następnie wybudować m.in. cztery wały przeciwsztormowe o wysokości 5 metrów, które będą zabezpieczać plażę, wydmy i las przed zniszczeniem, oraz wyremontować 18 odcinków istniejących dróg leśnych.

Projekt umocnienia brzegu na terenie poligonu będzie finansowany z unijnej dotacji w wysokości 109,4 mln zł, pochodzącej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) oraz pieniędzy budżetu państwa.

Umocnienie brzegu ma zatrzymać postępującą od kilkunastu lat erozję plaży i wydm. Sztormy doprowadziły m.in. do zniszczenia kilku dróg technicznych, asfaltowej szosy na wysokości dowództwa poligonu. Z powodu erozji wydm trzeba było rozebrać jeden z wojskowych budynków. Morze zagraża strzelnicy i stanowiskom ogniowym. Z prowadzonych obserwacji wynika, że w 1999 r. ubytki na plaży wynosiły 270 m sześć. na 1 km linii brzegowej, natomiast w 2011 r. było to już 1 500 m sześć na 1 km linii brzegowej.

Centralny Poligon Sił Powietrznych (CPSP) funkcjonuje od 1952 r., a pod obecną nazwę od 2004 r. Wojskowy teren zajmuje na lądzie powierzchnię 2 704 ha. Przylega do niego ok. 90 tys. ha poligonu morskiego. Na czas manewrów wydzielana jest również zamknięta dla ruch cywilnego przestrzeń powietrzna.

Na CPSP ćwiczone są przede wszystkim ostre strzelania do celów powietrznych i nawodnych. Mogą się tam szkolić zarówno wojska lądowe, powietrzne, siły specjalne i marynarka. Jest to jeden z najbardziej uniwersalnych poligonów w Europie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dziewięć firm chce umacniać brzeg na poligonie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!