XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Dymisja w rządzie i skandal wokół firmy SNC Lavalin

Dymisja w rządzie i skandal wokół firmy SNC Lavalin
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Minister ds. weteranów Jody Wilson-Raybould, do niedawna minister sprawiedliwości Kanady, podała się we wtorek do dymisji. Dziennik “The Globe and Mail” pisał, że kancelaria premiera naciskała na nią w sprawie dochodzenia wokół skandalu dotyczącego firmy SNC-Lavalin.

  • SNC-Lavalin to działająca na całym świecie firma inżyniersko-budowlana z siedzibą w Quebec, wobec której jest prowadzone dochodzenie dot. zarzutów o oszustwa i łapówki związane z kontraktami w Libii. Dochodzenie jest na wstępnym etapie.
  • "The Globe and Mail" napisał w ub. czwartek, że przedstawiciele kancelarii premiera mieli wywierać naciski na Wilson-Raybould, będącą wówczas ministrem sprawiedliwości, by zamiast kierować sprawę do sądu prokuratorzy zgodzili się na ugodę.
  • Zamiast podlegać procesowi karnemu, SNC-Lavalin mogłaby zostać ukarana grzywną, ale nie zostałaby odsunięta na 10 lat od publicznych przetargów. Wilson-Raybould miała przeciwstawić się naciskom.

Premier Justin Trudeau powiedział podczas wizyty w Winnipeg, że jest "zaskoczony i rozczarowany" decyzją Wilson-Raybould. Dodał, jak relacjonowały media, że ta dymisja "nie jest spójna" z rozmowami, które prowadził z byłą minister.

"Jeśli chodzi o sprawę SNC-Lavalin, powiem prosto: rząd Kanady wykonał swoją pracę i to według standardów, których się od niego oczekuje. Jeśli ktoś uważał, że jest inaczej, miał obowiązek mi to przekazać. Nikt, wliczając w to Jody (Wilson-Raybould - red.) tego nie zrobił" - powiedział Trudeau.

SNC-Lavalin to działająca na całym świecie firma inżyniersko-budowlana z siedzibą w Quebec, wobec której jest prowadzone dochodzenie dot. zarzutów o oszustwa i łapówki związane z kontraktami w Libii. Dochodzenie jest na wstępnym etapie.

"The Globe and Mail" napisał w ub. czwartek, że przedstawiciele kancelarii premiera mieli wywierać naciski na Wilson-Raybould, będącą wówczas ministrem sprawiedliwości, by zamiast kierować sprawę do sądu prokuratorzy zgodzili się na ugodę, legalną według kanadyjskiego prawa. Zamiast podlegać procesowi karnemu, SNC-Lavalin mogłaby zostać ukarana grzywną, ale nie zostałaby odsunięta na 10 lat od publicznych przetargów. Wilson-Raybould miała przeciwstawić się naciskom.

Wilson-Raybould wręczyła swoją dymisję podczas poniedziałkowej wieczornej rozmowy z premierem Justinem Trudeau. Premier poinformował o tym rząd we wtorek rano. Była minister pozostaje w parlamencie jako liberalna deputowana okręgu Vancouver-Granville.

Sprawę, która z biegiem dni rozwinęła się w duży skandal, dodatkowo komplikuje kilka czynników. W październiku br. w Kanadzie odbędą się wybory federalne, a choć "The Globe and Mail" pisał o urzędnikach, to opozycyjni politycy wywołują premiera Justina Trudeau do odpowiedzi. Parlamentarny komisarz ds. etyki Mario Dion poinformował w poniedziałek, że przeprowadzi dochodzenie. Będzie ono dotyczyło premiera i możliwego naruszenia przepisów, które zakazują wysokim urzędnikom rządowym prób wpływania na decyzje innych urzędników.

Od chwili publikacji artykuły w "The Globe and Mail" opozycja - konserwatyści i lewicowa NDP - domagają się od rządzących liberałów wyjaśnień. Media wskazują jednak na niejasne kontakty konserwatystów z SNC-Lavalin: w weekend dziennik "Toronto Star" przypomniał, że w maju ub.r. lider konserwatystów Andrew Scheer spotkał się z szefem SNC Lavalin Neilem Bruce i rozmawiał właśnie nt. ugody.

Jak informował we wtorek francuskojęzyczny dziennik "La Presse", także premier Quebecu François Legault zwracał się do rządu federalnego o rozważenie ugody.

Już po styczniowych zmianach w rządzie media pytały, czy zmiana z ministra sprawiedliwości na ministra ds. weteranów nie jest dla Wilson-Raybould degradacją. Obecnie ta zmiana jest odczytywana w kontekście afery SNC Lavalin.

We wtorek Wilson-Raybould napisała w liście informującym premiera o dymisji, że jest świadoma, iż wielu Kanadyjczyków chciałoby usłyszeć jej zdanie i obecnie konsultuje się z prawnikiem, byłym sędzią Sądu Najwyższego, co wolno jej powiedzieć. Poza tym od publikacji "The Globe and Mail" Wilson-Raybould milczała, natomiast Trudeau zapewniał o swoim zaufaniu do niej. Jeszcze w ub. tygodniu, zaraz po publikacji, Trudeau mówił, że zarzuty są fałszywe.

Kolejny problem to fakt, że SNC-Lavalin, który na całym świecie zatrudnia ponad 50 tys. pracowników, w Kanadzie daje pracę prawie 9 tys. z nich. SNC-Lavalin realizowało wiele projektów finansowanych ze środków publicznych i, na co zwracały uwagę media, gdyby doszło do skazania firmy z zarzutów kryminalnych, pod znakiem zapytania stanęłoby wiele miejsc pracy. "La Presse" poinformowała, że premier Quebec przeanalizuje dokumentację nt. SNC-Lavalin, zaś jeszcze przed początkiem lata do sądu w prowincji mogą trafić cztery zarzuty związane z łapówkami.

W sprawie Wilson-Raybould, jak podkreślają komentatorzy, jest jeszcze jeden wątek. Była minister pochodzi z plemienia We Wai Kai w Kolumbii Brytyjskiej i od chwili wejścia do rządu w 2015 r. była jedną z twarzy zmian obiecywanych w relacjach z rdzennymi mieszkańcami Kanady. Magazyn Macleans przypomniał, że ojciec byłej minister Bill Wilson, ścierał się politycznie z Pierre Trudeau, ojcem obecnego premiera. Media społecznościowe zwróciły uwagę, że pismo ws. dymisji Wilson-Raybould podpisała jako Puglaas. To indiańskie imię nadane jej w dzieciństwie, znaczące "kobieta urodzona wśród szlachetnych ludzi.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Dymisja w rządzie i skandal wokół firmy SNC Lavalin

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!