XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Deweloperzy budują na rekordowym poziomie

Deweloperzy budują na rekordowym poziomie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Padł rekord rozpoczętych inwestycji. Zdaniem branży, rynkowi na razie nie grozi przegrzanie, ale ostrożności nigdy nie za wiele - pisze wtorkowy "Puls Biznesu"

W sierpniu 2017 r. liczba mieszkań deweloperskich rozpoczętych w ostatnich dwunastu miesiącach przekroczyła 99,3 tys., tymczasem rekord z maja 2008 r. wynosił około 83 tys. mieszkań - wynika z danych GUS przytaczanych przez dziennik.

"Sytuacja może budzić obawy o stabilność rynku pierwotnego, trzeba jednak zwrócić uwagę, że sprzedaż lokali nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, a niskie stopy procentowe sprzyjają kupującym i zmniejszają zainteresowanie depozytami. Dodatkowo na początku 2018 r. pojawi się impuls popytowy związany z wydawaniem ostatniej puli pieniędzy z programu Mieszkanie dla Młodych (MdM). Popyt na nowe mieszkania powinien się zmniejszyć po podwyżce stóp procentowych NBP, spodziewanej pod koniec 2018 r. albo na początku 2019 r." - twierdzi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Jego zdaniem, Rada Polityki Pieniężnej raczej nie wprowadzi szybkiej, jednorazowej podwyżki, która mogłaby zachwiać gospodarką, w tym rynkiem mieszkaniowym. "Poza tym warto zwrócić uwagę, że banki ostrożniej niż 9-10 lat temu szacują zdolność kredytową przy zakupie mieszkania. Potwierdzają to m.in. analizy NBP" - dodał Prajsnar.

Jak informuje gazeta, w porównaniu z 2013 r. największy wzrost liczby rozpoczętych mieszkań odnotowano w Poznaniu (o 121 proc.) Następne są: Warszawa (116 proc.), Wrocław (74 proc.), Łódź (54 proc.) i Gdańsk (41 proc.).

"Choć MdM zmierza ku końcowi, a kolejny rządowy program wsparcia będzie dotyczył lokali na wynajem, nie wyczerpie to potrzeb mieszkaniowych Polaków. Liczba osób przypadających na jedno mieszkanie w Polsce to 2,7, podczas gdy w zachodniej części Europy wskaźnik ten wynosi 2-2,5. Warto też zauważyć, że w wielu dużych miastach tylko część mieszkań z rynku pierwotnego spełniała finansowe kryteria MdM-u. Oznacza to, że znaczna część osób kupujących mieszkania od deweloperów i tak nie korzystała z tej formy wsparcia" - czytamy w "PB".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Deweloperzy budują na rekordowym poziomie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!