XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Czy polskie firmy budowlane zarobią w Wietnamie?

Czy polskie firmy budowlane zarobią w Wietnamie?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Witenam nie chce się uzależnić od chińskich producentów materiałów budowlanych. Wietnamskie władze liczą, że swoje fabryki uruchomią tam m.in. polskie firmy.

- Tylko cementu mamy pod dostatkiem - mówił w czwartek cytowany przez "Gazetę Wyborczą" radca handlowy Wietnamu Nguyen Van Thiem na spotkaniu z przedsiębiorcami, które zorganizowała Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa.

Czy już jakaś polska firma z branży budowlanej zainwestowała w Wietnamie? Nguyen Van Thiem wymienił firmę Atlas. - W 2006 r. Wietnamczycy zwrócili się do nas z propozycją zawiązania spółki joint venture i wspólnego uruchomienia w Azji zakładu produkcyjnego. Ale wiążące decyzje ostatecznie nie zapadły - powiedział dziennikowi jednak wiceprezes Grupy Atlas Tomasz Skalski. - Koncentrujemy się na działalności na rynku krajowym i europejskim - wyjaśnił.

Z informacji "GW" wynika, że Atlas pomógł Wietnamczykom w uruchomieniu fabryki zapraw budowlanych, m.in. sprzedając im technologię.

Dyrektor Izby Zbigniew Bachman liczy, że Wietnam przestanie być dla naszych firm z branży budowlanej białą plamą. - W 2007 r. zagraniczni inwestorzy zainwestowali u nas 20,3 mld dol. - zachęcał uczestniczący w spotkaniu ambasador Wietnamu w Polsce Nguyen Van Xuong. Nguyen Van Thiem podkreślił zaś, że duży napływ inwestycji Wietnam zawdzięcza przystąpieniu w ubiegłym roku do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Jest to jedno z tych państw, w których międzynarodowe koncerny najchętniej lokują swoją produkcję, bo nie brakuje tam rąk do pracy, a płace należą do najniższych na świecie. Produkuje tam m.in. Ikea.

Atutem Wietnamu jest duży rynek. Kraj ma 86 mln mieszkańców, jednak ich siła nabywcza jest niewielka. Z danych przygotowanych przez Izbę wynika, że oficjalna przeciętna płaca nie przekraczała w 2006 r. równowartości 160 dol. miesięcznie, a w zakładach państwowych może być ona nawet o połowę niższa - wylicza "Gazeta".

Jendak inwestorzy muszą się liczyć z wieloma trudnościami. - Wietnam nadal jest krajem rozwijającym się. Infrastruktura jest słabo rozwinięta. System prawa też nie jest doskonały. No i problemem jest wysoka inflacja - wymieniał cytowany przez "GW" ambasador.

Dla polskich przedsiębiorców barierą jest też brak bezpośrednich połączeń lotniczych. Nguyen Van Xuong poinformował, że trwają już rozmowy na temat ich uruchomienia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy polskie firmy budowlane zarobią w Wietnamie?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!