XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Co zrobić z ziemią z tunelu?

Co zrobić z ziemią z tunelu?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ok. 700 tys. metrów sześc. ziemi zostanie wywiezionych z Lalik, gdzie niebawem rozpoczną się prace przy kopaniu najdłuższego w Polsce tunelu drogowego w ciągu drogi ekspresowej Żywiec - Zwardoń. Problem w tym, że wykonawca, czyli międzynarodowe konsorcjum, a nawet samorząd Milówki nie bardzo wiedzą, co z taką ilością ziemi zrobić.

Tunel drogowy będzie miał 670 metrów długości, 13 m szerokości i 9,5 m wysokości. Obok powstanie drugi, nieco węższy i niższy, który będzie pełnił rolę tunelu ewakuacyjnego.

- Wybraną ziemię trzeba będzie jakoś zagospodarować, ale nie jest to takie proste - powiedział "Dziennikowi Zachodniemu" starosta żywiecki Andrzej Zieliński. - Nasz wydział ochrony środowiska najpierw musi wydać stosowne decyzje, że składowanie ziemi we wskazanych miejscach nie będzie miało wpływu na środowisko naturalne.

Na pewno ziemia nie zostanie wykorzystana, jak żartują mieszkańcy Lalik, na podwyższenie któregoś z górskich szczytów czy usypanie kopca. W Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad uważają, że najlepiej byłoby wykorzystać ziemię w najbliższej okolicy. - Do zasypania jest na przykład nieczynny kamieniołom w Glince - podpowiada Maria Pacak, przedstawicielka GDDKiA, zajmująca się realizacją kontraktu. Władze powiatu proponują, żeby część ziemi wykorzystać do zabezpieczenia osuwisk przy ruchliwych drogach (m. in. w Soli). Będzie to jednak trudne, gdyż według GDDKiA materiał nie będzie się nadawał na żadną podbudowę.

Zainteresowane pozyskaniem ziemi są też gminy. - W środę organizujemy spotkanie z wójtami gmin leżących w pobliżu inwestycji i przedstawicielem wykonawcy. Będziemy uzgadniać, co zrobić z tak wielką ilością zbędnej ziemi. Mamy kilka pomysłów, wójtowie też, ale nie chcę jeszcze ich zdradzać - dodaje Zieliński. Budowa tunelu będzie kosztowała około 400 mln zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co zrobić z ziemią z tunelu?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!