XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ciechocinek wypięknieje za unijne pieniądze

Ciechocinek wypięknieje za unijne pieniądze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Uzdrowisko Ciechocinek (woj. kujawsko-pomorskie) otrzyma 6,7 mln zł z funduszy unijnych na dofinansowanie inwestycji podnoszących jego atrakcyjność - poinformował Waldemar Pankowski z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego pokryje prawie 45 proc. kosztów przedsięwzięć w ramach rewitalizacji kurortu, pozostała część zostanie sfinansowana z budżetu Ciechocinka.

Inwestycje zostaną zrealizowane w parkach Zdrojowym i Tężniowym, a także w sąsiedztwie tężni solankowej nr 1. Słynnej fontannie "Grzybek", która jest miejscem spotkań kuracjuszy i zbiórek wycieczkowiczów, przybędą konkurenci - cztery wodotryski-inhalatory.

Jak podaje Pankowski, zbudowane zostaną też: amfiteatr, pijalnia wód mineralnych z herbaciarnią, zespół kortów tenisowych, siłownia na świeżym powietrzu, boiska wielofunkcyjne, na których będzie można grać w piłkę nożną, koszykówkę i hokej na trawie. Dla dzieci powstanie ogród zabaw, park linowy i ściana wspinaczkowa. Wszystko ma być gotowe w ciągu dwóch lat.

Inwestycje w ramach programu "Odnowa funkcji publicznych zdegradowanych terenów uzdrowiskowych w Ciechocinku" będą realizowane na obszarze 70 hektarów.

Ciechocinek funkcje uzdrowiska pełni od XIX wieku, gdy do celów leczniczych, między innymi do kąpieli i inhalacji, zaczęto wykorzystywać źródła solankowe.

W latach 1824-1833 zbudowano dwie tężnie solankowe, a w 1859 r. wzniesiono trzecią. Są to największe tego typu budowle w Europie - mają 15,6 metrów wysokości i 1741,5 metrów łącznej długości. Wykonano je z 700 wbitych w ziemię pali dębowych, na których umieszczono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną. Solanka tłoczona na górę, a następnie spływająca po tarninie, paruje tworząc mikroklimat bogaty w jod.

Woda na tężnie tłoczona jest ze źródła na głębokości 411 metrów. W 1926 r. na szczycie odwiertu zbudowano fontannę "Grzybek".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ciechocinek wypięknieje za unijne pieniądze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!