Cementownie znów na rekordowym poziomie, ale spowolnienie jest już blisko

Cementownie znów na rekordowym poziomie, ale spowolnienie jest już blisko
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W 2018 r. poziom zużycia cementu w Polsce był zbliżony do ok. 19 mln ton, co oznacza poziom porównywalny do rekordowego do tej pory roku 2011 - ocenił Ernest Jelito, prezes Górażdże Cement, w rozmowie z portalem WNP.PL.

  • Rok 2019 może być zbliżony do ubiegłego pod względem zużycia cementu. W końcówce 2019 r. może być też już widoczny spadek zapotrzebowania na materiały budowlane.
  • Wysokie ceny energii elektrycznej oraz rosnące koszty uprawnień do emisji CO2 to obecnie główny powód do zmartwień producentów cementu.
  • Przy rosnących kosztach zagrożenie dla krajowych zakładów stanowi import cementu nie tylko kierunku wschodniego, gdzie nie trzeba płacić za emisję CO2, ale również zachodniego, gdyż tamtejszy przemysł ma niższe ceny energii elektrycznej.

Ernest Jelito, który pod koniec ubiegłego roku został też przewodniczącym Stowarzyszenia Producentów Cementu, zaznaczył, że poziom zużycia na poziomie 19 mln ton to wynik oszacowany na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego i prognoz instytutów badawczych.

- Daje to więc ponad 500 kg cementu na obywatela. Myślę, że ten wynik nie będzie już rósł. Rok 2019 będzie zbliżony do ubiegłego pod względem zapotrzebowania na cement - stwierdził prezes.
Wyjaśnił, że wynika to z obecnego cyklu koniunktury, w którym inwestycje infrastrukturalne są już mocno zaawansowane. Jednocześnie pojawiły się już pierwsze symptomy spowolnienia w budownictwie mieszkaniowym, m.in. spadek ilości pozwoleń na budowę.

- Myślę, że w końcówce 2019 r. będziemy mogli już zaobserwować spadek zapotrzebowania na materiały budowlane. Dla nas - jako producentów - nie są jednak ważne kolejne rekordy produkcji, ale to, aby popyt na materiały był stabilny w dłuższym okresie - podkreślił Jelito.

Zima zamrozi budowy?

Pewne zagrożenie dla tegorocznych wyników branża widzi w postaci ostrej zimy, która może spowodować przesunięcie wielu prac na okres wiosenno-letni.

- Wówczas wzmożone zapotrzebowanie na materiały budowlane może spotkać się z barierą w postaci niewystarczających możliwości przewozowych w transporcie kolejowym i drogowym - wskazał prezes.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Cementownie znów na rekordowym poziomie, ale spowolnienie jest już blisko

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!