XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Cementownia umarła, ale będzie reanimowana

Cementownia umarła, ale będzie reanimowana
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zabytkowa cementownia w Będzinie Grodźcu (śląskie) za sprawą zastrzyku europejskich pieniędzy dostała szansę na drugie życie. Powstaną w niej galeria sztuki i lofty.

Cementownia w Będzinie Grodźcu umarła w 1979 r. Do upadku zakładu przyczyniła się fedrująca w pobliżu kopalnia Grodziec. Szkody górnicze były tak duże, że nie było innego wyjścia i zakład musiał zostać zamknięty. Władze Będzina wpisały co prawda ponadstuletni zakład na listę zabytków z okresu międzywojnia, ale niczego tym nie osiągnęły. Cementownia niszczeje. Przeżarte czasem mury porasta zieleń. Spomiędzy cegieł wystają korzenie, a na dachach rosną drzewa - czytamy w katowickim dodatku do "Gazety Wyborczej".

Do niedawna ruinami interesowali się tylko fotograficy. Budynki świetnie sprawdzały się jako tło sesji zdjęciowych, a postindustrialne plenery z Grodźca zasiliły strony internetowe wielu portali poświęconych fotografii przemysłowej.

- To jedno z piękniejszych atelier w całym województwie - mówi fotograf amator o pseudonimie "Dosiu", mieszkaniec Będzina. - Urokliwy teren, kominy, ślady działalności natury na betonie, piękna tego terenu po prostu nie da się opisać - dodaje.

Teraz jest szansa, że cementownia w Grodźcu ożyje. Będzin został zaproszony do międzynarodowego programu INTERREG IVB w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Na projekt reanimacji cementowni Unia Europejska chce wyłożyć 80 proc. z 360 tys. zł.

- Za te pieniądze stworzymy szczegółowy plan rozwoju tych terenów i zainteresować nimi inwestorów - mówi Marzena Karolczyk, rzeczniczka prasowa będzińskiego magistratu.

Architekt Łukasz Wesołowski sądzi, że zainteresowanie będzie spore.

- To doskonale miejsce np. pod budowę loftów. Ekstrawaganckie połączenie ruin z nowoczesnymi mieszkaniami bez problemu przyciągnie równie ekstrawaganckich potencjalnych lofciarzy. Mogą tu także powstać kompleks handlowo-rozrywkowy, pracownia artystyczna czy ministudio filmowe.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cementownia umarła, ale będzie reanimowana

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!