Burza o drogę S12. Andrzej Adamczyk i Jacek Sasin zabierają głos

Burza o drogę S12. Andrzej Adamczyk i Jacek Sasin zabierają głos
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie znam powodów mówienia o jakimkolwiek „układzie”. Decyzja co do wyboru wariantu przebiegu drogi S12 zapadnie w drugiej poł. 2020 r. – powiedział min. infrastruktury Andrzej Adamczyk, dopytywany o „układ radomski”, który miał wpłynąć na przebieg tej trasy ekspresowej. Szef KSRM Jacek Sasin zapewnił, że w tej chwili nie ma żadnej decyzji ws. lokalizacji trasy S12 w Radomiu.

  • Z reportażu Bertolda Kittla "Układ radomski", wyemitowanym w sobotę w "Superwizjerze" w TVN24 wynika, że przebieg trasy S12 mógł zostać zmieniony pod wpływem układu biznesowo-politycznego.
  • W materiale Kittel opisuje powiązania biznesmena z branży budowlanej Romana Saczywki i jego syna z radomskimi politykami PiS.
  • Minister Adamczyk zaznaczył też, że bazując na informacjach, które otrzymał z GDDKiA, nie ma decyzji o przyjęciu jakiegokolwiek wariantu przebiegu S12.

Szef klubu PO Sławomir Neumann złożył w poniedziałek do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego wniosek o informację ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka nt. zmian przebiegu trasy S12. Jego zdaniem w zmianach "maczali palce politycy PiS". Z kolei poseł Nowoczesnej Mirosław Suchoń złożył w poniedziałek wniosek do CBA o kontrolę w sejmowym zespole ds. budowy trasy S12, Urzędzie Miejskim w Radomiu oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w celu ustalenia, czy na zmianę przebiegu trasy S12 wpłynął "układ biznesowo-polityczny".

W sobotę w programie "Superwizjer" w TVN24 wyemitowany został reportaż Bertolda Kittla "Układ radomski". Dziennikarz spotkał się z mieszkańcami gminy Kowala k. Radomia, którzy protestują przeciwko budowie nowej drogi ekspresowej S12, dopytują, kto zdecydował o zmianie jej przebiegu i podejrzewają, że ktoś chce zarobić na spekulacjach nieruchomościami.

Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin został zapytany na antenie TVN 24, czy na tym posiedzeniu Sejmu będzie wyjaśnienie w sprawie zmian trasy S12 w Radomiu. Jak powiedział, w tej chwili nie ma żadnej decyzji o lokalizacji trasy S12.

Sasin ocenił, że teza postawiona w programie "Superwizjer" jest "całkowicie nieuprawniona" i jest to "wyjątkowo nierzetelny materiał (...) dlatego, że nie poinformował o tym, że są trzy warianty i nie ma żadnej decyzji w tej sprawie w tej chwili".

Sasin podkreślił, że Krajowa Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi w tej sprawie "normalną procedurę". "Dzisiaj w Radomiu rządzi prezydent, który jest nominatem Platformy Obywatelskiej. I to ten prezydent zabiega, i te władze Radomia zabiegają, żeby taka właśnie lokalizacja najbliżej miasta Radomia (...) była przyjęta. Natomiast nie ma jeszcze decyzji" - wyjaśnił Sasin. Dodał, że tak jak przy każdej innej inwestycji drogowej są trzy warianty, które są rozpatrywane. "Władze obecne Radomia z Platformy Obywatelskiej, czyli układ radomski z PO jest za tym, żeby taka była właśnie lokalizacja, której mieszkańcy nie chcą" - argumentował Sasin.

"Jasno oświadczę, że w przypadku drogi ekspresowej S12 trwają prace związane ze zleceniem, jakie przyjęła na siebie firma wykonawcza w 2017 - wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego i w ramach wykonania tego zlecenia przygotowywane są warianty przebiegu trasy nr S12 w okolicach Radomia" - powiedział w Skawinie (Małopolskie) minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jak zaznaczył, nieprawdą jest, że przyjęta została jakakolwiek decyzja ws. ostatecznego wariantu przebiegu drogi ekspresowej S12.

Minister wyjaśnił, że obecnie wykonawca studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, wraz z urzędnikami GDDKiA - oddział Mazowsze, prowadzi konsultacje społeczne dotyczące wariantów przebiegu drogi ekspresowej S12 w okolicach Radomia.

"Wiem, bo to już sprawdziłem i te informacje otrzymałem dzisiaj, że kolejna tura konsultacji społecznych wyznaczona jest na listopad tego roku" - mówił minister.

Adamczyk podkreślił, że w I poł. 2020 r. firma przygotowująca studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe powinna - zgodnie z umową - przedstawić zamawiającemu, czyli GDDKiA, rekomendowane trzy warianty przebiegu drogi ekspresowej S12. W II poł. 2020 r. zapadnie ostateczna decyzja, co do wyboru ostatecznego wariantu przebiegu drogi S12.

Po emisji materiału "Superwizjera" wyjaśnień ws. S12 domaga się opozycja. Wniosek o kontrolę CBA złożyła Nowoczesna. PO domaga się wyjaśnień od ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Burza o drogę S12. Andrzej Adamczyk i Jacek Sasin zabierają głos

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!