Budownictwo energooszczędne w Polsce musi być wdrażane szybciej

Budownictwo energooszczędne w Polsce musi być wdrażane szybciej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań w budownictwie będą wymuszać nie tylko globalne trendy. Przede wszystkim jesteśmy do tego zobowiązani unijnymi dyrektywami. Na dostosowanie się do przepisów będziemy mieć coraz mniej czasu, bo zegar tyka nieubłaganie.

  • Poziom świadomości na temat wyzwań związanych z energooszczędnością w branży budowlanej jest wysoki. Trudniej jest jednak teorię przekuć w praktykę.
  • Poprawa efektywności energetycznej nie tylko się opłaca, ale jest również jednym z kluczowych elementów, aby przedsiębiorca, instytucja czy miasto były konkurencyjne.
  • Nie wdrażając nowych rozwiązań, działamy też na szkodę krajowego przemysłu i usługodawców, gdyż w ten sposób łapiemy technologiczne zapóźnienie w stosunku do zagranicznej konkurencji.
  • O budownictwie energooszczednym i efektywności energetycznej dyskutować będziemy od 13 do 15 maja w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego pod patronatem WNP.PL, na który serdecznie zapraszamy.

Przypomnijmy, że Unia Europejska postawiła sobie bardzo ambitne cele dotyczące zużycia energii w budynkach. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europy zobowiązała kraje członkowskie do budowy po 31 grudnia 2020 r. budynków o niemal zerowym zużyciu energii zewnętrznej. Natomiast od początku 2019 r. te przepisy obowiązują już dla budynków publicznych.

W takich krajach jak Austria, Szwajcaria czy Niemcy już obecnie większość nowych budynków ma charakter pasywny lub zeroenergetyczny.

Obudzić świadomość

Jak ocenia Jarosław Wojtulewicz, doradca zarządu ds. strategii w grupie Apator, wyspecjalizowanej w opomiarowaniu zużycia energii, nowe wymogi UE oznaczają rewolucję. Jednak to właśnie sektor publiczny powinien dawać przykład.

Jednocześnie Wojtulewicz obawia się, czy instytucje publiczne oraz samorządy mają świadomość i są gotowe na tę fundamentalną zmianę w zakresie prowadzenia procesów inwestycyjnych.

- W mediach naprawdę mówi się zbyt mało o powstającej właśnie w niemałych bólach nowej wspólnej europejskiej strategii w zakresie efektywności i ochrony klimatu. Powinno być więcej publicznych debat na ten temat. Wtedy samorządy miałyby okazję włączyć się w proces - wskazuje.

--------------------------------------------------------------------

Więcej w strefie premium WNP.PL.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Budownictwo energooszczędne w Polsce musi być wdrażane szybciej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!