XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Budowlany boom dopiero w 2008 r.

Budowlany boom dopiero w 2008 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Biorąc pod uwagę ilość wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji, eksperci szacują, że boom w budowictwie dopiero przed nami. Ich zadniem prawdziwie "tłusty okres" czeka branżę już przyszłym roku.

Niemal 684 tys. mieszkań było w trakcie budowy pod koniec października - wynika z danych GUS. Choć to niewielki wzrost w stosunku do 2006 r. (o 8,2 proc.) przyspieszenie w budownictwie mieszkaniowym jest coraz wyraźniejsze. W trzech kwartałach tego roku rozpoczęto budowę ponad 141 tys. mieszkań. A to już niemal 39 proc. więcej niż przed rokiem - wylicza "Rzeczpospolita".

- Patrząc na wydawane pozwolenia i rozpoczynane budowy, dopiero w 2008 r. zobaczymy wyraźne przyspieszenie. Przewidujemy, że w przyszłym roku do użytku może być oddanych nawet 180 tys. mieszkań - komentuje w dzienniku Waldemar Oleksiak, analityk rynku nieruchomości firmy Emmerson.

Do końca listopada tego roku liczba lokali gotowych do zamieszkania nieznacznie przekroczyła 115,5 tys.

Do końca września deweloperzy rozpoczęli budowę ponad 55,5 tys. mieszkań. To o 21 tys. więcej niż w podobnym okresie 2006 r. Niewiele gorsi są inwestorzy budujący samodzielnie. Tu wzrost przekracza 19 tys. 19 tys. mieszkań, co oznacza 75,2 tys. rozpoczętych budów.

Ponad połowa - 55,4 proc. oddawanych do użytku mieszkań to budownictwo indywidualne. Zdaniem Oleksiaka długo jeszcze będzie to potężna część rynku. Deweloperzy wprawdzie coraz śmielej wychodzą poza największe miasta, ale nadal w wielu mniejszych miejscowościach szukający własnych czterech ścian nie mają innego wyboru, jak postawić je samodzielnie. Mimo to, jak przewiduje ekspert, udział deweloperów w runku w kolejnych latach będzie rósł - wyjaśnia "RZ".

Rosną też same mieszkania. Ich przeciętna powierzchnia użytkowa to już 107,1 mkw. o 3,9 mkw więcej niż przed rokiem. Trzeba jednak pamiętać, że wliczane są tu także mieszkania budowane indywidualnie, czyli przeważnie domy jednorodzinne (ponad 95 proc.).

Budownictwo indywidualne zawyża także średni czas budowy. Dla całego rynku jest to pięć lat. Deweloperzy potrzebuję na budowę dwa lata, a spółdzielnie nieco ponad dwa i pół roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Budowlany boom dopiero w 2008 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!