XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Budowa mieszkań w odwrocie

Budowa mieszkań w odwrocie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Część spółek budujących lokale może wkrótce balansować na granicy płynności. Przyszły rok przyniesie kontynuację fatalnego okresu dla giełdowych deweloperów – wynika z ankiety „Rzeczpospolitej”.

W 2008 r. pojawiły się na GPW dwie spółki z tej branży, ale żadnej nie udało się z giełdy pozyskać pieniędzy na rozwój. Podobnie może być w 2009 r.

Z ankiety „Rzeczposoplitej” wśród domów maklerskich wynika, że najgorzej w przyszłym roku będą sprzedawały się właśnie akcje deweloperów. Wszystkie dziesięć instytucji, które odpowiedziało na nasze pytania, wskazało właśnie tę branżę.

– Deweloperzy będą najmniej perspektywicznym sektorem pod kątem IPO (pierwsza oferta publiczna – red.), ze względu na obecne problemy notowanych już spółek. Chodzi o utrudniony dostępu do finansowania, wzrost kosztu długu i ograniczoną dostępność kredytów hipotecznych, która bezpośrednio przełoży się na mniejszy popyt – mówi Jan Rekowski, menedżer ofert pierwotnych w DM BZ WBK.

Inwestorów z pewnością zniechęcają też straty, jakie przyniosło kupno akcji tych firm. Takie spółki jak J.W. Construction i LC Corp, które w 2007 r. sprzedały akcje za odpowiednio prawie 0,8 mld zł i ponad 1 mld zł, są dziś warte trzy razy mniej niż wartość tych ofert.

– Za kilka miesięcy możemy zobaczyć jeszcze niższe wyceny firm deweloperskich. A spółki, które mają wysokie zadłużenie, np. J.W. Construction, mogą potrzebować dokapitalizowania – mówi Sebastian Buczek, doradca inwestycyjny, prezes Quercus TFI.

To właśnie firmę kontrolowaną przez Józefa Wojciechowskiego najczęściej dotykają plotki dotyczące kłopotów deweloperów. Spółka w czasie hossy sprzedała bardzo dużo mieszkań w tzw. systemie 10/90. Część klientów wpłaciła 10 proc. z własnych środków, ale teraz nie jest w stanie dostać kredytu na pozostałe 90 proc. I mogą się wycofywać z umów, co zresztą już się dzieje. A to niesie za sobą ryzyko utraty płynności.

– J.W. Construction nie jest bankrutem – zapewnia Maciej Wewiórski, analityk IDM SA, który ostatnio wydał rekomendację dla dewelopera. – Spółka ma inne aktywa, m.in. hotele, które może upłynnić, znacznie poprawiając swoją sytuację.

Także inni analitycy twierdzą, że do upadku J.W. jest daleko.

Jak pisze "Rzeczpospolita" dla deweloperów mieszkaniowych kluczowy będzie IV kw. i początek 2009 r. Popyt jest mały i na razie nic nie zapowiada poprawy. Spora część potencjalnych klientów ma kłopoty z uzyskaniem kredytu, inni wstrzymują się z kupnem, oczekując spadku cen.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Budowa mieszkań w odwrocie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!