XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Boom inwestycyjny w rolnictwie cieszy producentów materiałów budowlanych

Boom inwestycyjny w rolnictwie cieszy producentów materiałów budowlanych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ponad 70-proc. wzrost liczby oddawanych budynków gospodarczych w 2006 r. A na tym nie koniec - tylko w pierwszej połowie tego roku wydano o ponad jedną czwartą więcej niż rok temu pozwoleń na budowę budynków w gospodarstwach rolnych. Sprzedawcy materiałów budowlanych zacierają ręce.

Polscy rolnicy chcą szybko dogonić zachodnie gospodarstwa. Dlatego masowo inwestują w nowoczesne chłodnie, obory i budynki gospodarcze. Ułatwiają im to unijne fundusze. Przed wejściem do Unii rolnicy mieli w programie SAPARD 600 mln zł na inwestycje w gospodarstwach rolnych. W latach 2004 - 2006 suma ta wzrosła do 2,3 mld zł. Inwestują grupy producenckie, ale i indywidualni rolnicy - informuje "Rzeczpospolita".

Większość budynków rolnicy stawiają we własnym zakresie (w ubiegłym roku 7714 z 7848 wszystkich oddanych). Sami organizują ekipy. Zatem firmy wykonawcze na razie nie skorzystają na wzroście inwestycji. Co innego producenci i sprzedawcy materiałów budowlanych.

- Klient rolnik zmienia się - tłumaczy w "Rz" Cezary Szeszuła, dyrektor sprzedaży i marketingu Xella Polska, producenta marek Ytong i Silka. - Nie poszukuje już tylko najtańszego materiału. Wcześniej zdarzało się, że rolnicy produkowali materiały budowlane sami, np. na bazie żużla. Współczesny rolnik coraz częściej nie ma czasu na samodzielne wykonywanie prac budowlanych i oczekuje doradztwa oraz rzetelnej obsługi.

Sprzedawcy współpracujący z rolnikami podkreślają, że często mają oni bardzo wysokie wymagania. Ze względu na specyfikę zastosowania materiały muszą być odporne na warunki atmosferyczne (ściany często nie są tynkowane), korozję chemiczną (zwierzęta, w otoczeniu których występuje środowisko kwaśne), grzyby i glony. Klient jest wymagający, ale wartościowy - wyjaśnia dziennik.

- Rolnicy zawsze byli dobrymi klientami, jeśli chodzi o materiały budowlane, bo na wsi była tradycja stawiania własnych domów - mówi w "Rz" Mariusz Marzec, kierownik marketingu Omega NMB - lubelskiej firmy, która od połowy lat 80. specjalizuje się w handlu materiałami budowlanymi. - Teraz jednak budują nie tylko domy.

Zdaniem analityków Xella Polska 72-procentowy wzrost liczby oddanych budynków gospodarczych na wsi w 2006 roku to dopiero początek boomu. Prawdziwą eksplozję inwestycji wywoła uruchomienie unijnych funduszy na lata 2007 - 2013. Ich zdaniem kilka najbliższych lat będzie kluczowych dla rozwoju infrastruktury rolnej w naszym kraju.

Boom już się zaczął: w 2006 roku wzrost wydanych pozwoleń na budowę sięgnął 4,5 proc., w pierwszych sześciu miesiącach tego roku już 26,4 proc. - wylicza "Rzeczpospolita".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Boom inwestycyjny w rolnictwie cieszy producentów materiałów budowlanych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!