Biurokracja ma przestać hamować budownictwo

Biurokracja ma przestać hamować budownictwo
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rząd pracuje nad ustawami, które mają przyśpieszyć rozwój inwestycji. W tym miesiącu propozycjami rządu mają zająć się eksperci. Jest szansa, że część nowych przepisów wejdzie w życie w pierwszej połowie 2008 r.

Przygotowaniem zmian kieruje wiceminister infrastruktury Olgierd Dziekoński. Dziennik Zachodni dotarł do szczegółów pakietu. Mają to być dwie ustawy zmieniające dotychczas obowiązujące przepisy dotyczące budownictwa mieszkaniowego, planów zagospodarowania przestrzennego i zamówień publicznych.

Pierwsza ustawa ma maksymalnie ograniczyć biurokrację w budownictwie. Dziekoński proponuje zniesienie zezwoleń na budowę, na które dziś czeka się nawet kilka lat. Wg nowych zasad wystarczyłoby samo zgłoszenie rozpoczęcia budowy. Urzędnicy nie mogliby się na budowę zgodzić tylko wówczas, gdyby nie była ona zgodna z założeniami planu zagospodarowania przestrzennego. Tam, gdzie nie byłoby planu, do rozpoczęcia budowy wystarczyłaby tzw. zgoda urbanistyczna. Dziś inwestor, który chce postawić choćby najmniejszy budynek na gruncie, na którym nie ma planu, musi wystarać się aż o trzy decyzje. Biurokracja wydłuża w nieskończoność proces budowlany, przez co wielu wycofuje się z inwestycji. Dziekoński chce ograniczyć samowolę urzędników. Pomóc ma w tym prawo do sporządzania planów zagospodarowania przez samych inwestorów, którzy wynajmowaliby urbanistów i uzgadniali każdą decyzję z okolicznymi mieszkańcami. W ten sposób inwestycja powstawałaby za zgodą wszystkich zainteresowanych.

Przepisy drugiej ustawy mają rozwiązać problem budownictwa społecznego. Dziennik Zachodni pisze, że zgodnie z nowymi propozycjami, gminy nie będą już musiały same budować bloków, ale wynajmować gotowe budynki od deweloperów. Dzięki temu zmniejszą się kolejki po odbiór tanich mieszkań, a deweloper współpracujący z gminą będzie budował wartość firmy, stając się bardziej wiarygodnym graczem na rynku.

Zmiany mają też nastąpić w procedurach przetargowych. Rząd chce pozwolić inwestorom na wybór niekoniecznie najtańszej oferty - ważna ma być też jakość materiałów, z których budynek czy droga mają być wykonane. Dzięki temu ma nie dochodzić do takich sytuacji jak np. w Olsztynie, gdzie asfalt zaczął się kruszyć, zanim oddano drogę do użytku.

Niektóre pomysły rządu nie są świeże. Poprzedni ministrowie budownictwa też chcieli wprowadzić ułatwienia w inwestowaniu. Wiceminister Dziekoński chce ich pomysły dopracować i przedstawić do konsultacji z fachowcami. Do ekspertów z różnych organizacji przedsiębiorców trafiają i będą trafiać kolejne projekty.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Biurokracja ma przestać hamować budownictwo

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!