ARP chce aktywizować firmy w miastach średniej wielkości

ARP chce aktywizować firmy w miastach średniej wielkości
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Agencja Rozwoju Przemysłu rozpoczęła realizację programu „Fabryka”, w ramach którego będzie budować nowoczesne biurowce w miastach średniej wielkości. Na początek wybrano osiem lokalizacji.

Celem programu "Fabryka" jest aktywizacja miast średnich przez zapewnienie warunków rozwoju dla firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Program ma też powstrzymać odpływ mieszkańców do aglomeracji, a w dalszej perspektywie stworzyć dobre warunki do powrotu dla części z nich.

Budynki biurowo-usługowe mają powstawać w miastach regionalnych i innych miastach średniej wielkości (od 50 do 217 tys. mieszkańców, bez miast wojewódzkich).

- Zasadniczo w ramach "Fabryki" mają powstawać nowe budynki. Wyjątek stanowi Radom, gdzie program został zainaugurowany nie budową obiektu, a rewitalizacją budynku po dawnej Fabryce Broni. Tutaj wykonawca na opracowanie koncepcji projektowej został już wybrany, a realizacja jest przewidziana na październik i listopad br. - wyjaśniła rzeczniczka ARP Ilona Kachniarz.

Dodała, że Radom to nieprzypadkowy wybór, bo miasto ma wiele przewag konkurencyjnych, m.in. w postaci dużej dostępności kadr z wyższym i średnim wykształceniem.

Jak poinformowała Kachniarz, do pierwszego etapu realizacji programu zakwalifikowało się osiem lokalizacji. - Jeśli chodzi o budżet i kolejne miasta objęte programem, to obecnie trwa analiza finansowa. Ze względów biznesowych nie ujawniamy szczegółów - zaznaczyła.

Dodała jednak, że ARP chce współpracować z lokalnymi władzami. - Liczymy na to, że przewidywane korzyści z projektu w postaci rozwoju potencjału inwestycyjnego oraz tworzenia nowych miejsc pracy będą dla przedstawicieli miast dobrym argumentem na rzecz wsparcia działań ARP - powiedziała Kachniarz.

Z danych Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych wynika, że od początku 2017 roku do końca I kwartału 2018 roku w Polsce powstało 91 nowych centrów usług dla biznesu. Zatrudnienie w tym sektorze na koniec I kwartału br. osiągnęło poziom 279 tys. osób. Eksperci szacują, że w 2020 roku może być ich nawet 340 tys. Niemal połowa działających w Polsce centrów świadczy usługi globalnie.

Do tej pory największe firmy z tego sektora rozwijały się głównie w dużych miastach, jak Warszawa, Kraków i Gdańsk.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ARP chce aktywizować firmy w miastach średniej wielkości

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!