XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

18 prac dot. zagospodarowania rynku Nowego Centrum Łodzi

18 prac dot. zagospodarowania rynku Nowego Centrum Łodzi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Osiemnaście prac wpłynęło na konkurs architektoniczny na zagospodarowanie rynku Nowego Centrum Łodzi wraz z przyległymi terenami - poinformowała we wtorek Jolanta Baranowska z łódzkiego magistratu. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 11 marca.

Nowe Centrum Łodzi (NCŁ) to jeden z największych programów urbanistycznych w historii miasta. Zaniedbany obszar o powierzchni 100 ha w ciągu najbliższych lat ma stać się atrakcyjną przestrzenią publiczną. Najważniejszym elementem NCŁ będzie nowy podziemny dworzec kolejowy Łódź Fabryczna, który będzie częścią multimodalnego węzła komunikacyjnego, w którym - oprócz peronów kolejowych - znajdą się m.in. przystanki autobusów regionalnych i miejskich, tramwajów i parkingi.

Na terenie NCŁ kończy się rewitalizacja zabytkowej elektrociepłowni EC1. Powstanie w niej m.in. interaktywne Centrum Nauki i Techniki. Na obszarze Centrum zostanie też przebudowanych lub powstanie 9 km dróg, a także 2,5 km torowisk. W sumie zainwestowanych zostanie ponad 2 mld zł.

Konkurs architektoniczny na zagospodarowanie rynku Nowego Centrum Łodzi, nazywanego obecnie rynkiem Katarzyny Kobro (była jedną z najwybitniejszych rzeźbiarek, współtwórczyni polskiego konstruktywizmu) wraz z przyległymi terenami władze Łodzi ogłosiły w połowie grudnia ub. roku.

Według nich plac ten ma być "jedną z kluczowych przestrzeni publicznych miasta". Ma m.in. być łącznikiem z jednej strony z placem Dąbrowskiego i znajdującym się na nim Teatrem Wielkim oraz kontynuacją historycznego śladu ulicy Traugutta, prowadzącej wprost do ul. Piotrkowskiej.

Zwrócono również uwagę, że bezpośrednie sąsiedztwo dworca multimodalnego sprawia, że plac (rynek) będzie dostępny nie tylko dla mieszkańców Łodzi, ale również tych osób, które przyjadą do miasta. Zdaniem organizatorów konkursu, teren objęty konkursem jest bardzo ważnym składnikiem strategii rozwoju Łodzi "do wewnątrz", obejmuje obszar w sercu miasta i ma doprowadzić do "zacerowania" dotychczasowej "dziury urbanistycznej", jaką były do tej pory tereny kolejowe.

Według nich budowa podziemnego, multimodalnego dworca umożliwia zintegrowanie funkcjonalne terenu, a odpowiednia architektura budynków i zagospodarowanie przestrzeni da szansę na stworzenie nowego, atrakcyjnego miejsca. "Tutaj może i musi spotkać się współczesność i nowoczesność z historią, na możliwie najlepszym i najbardziej kreatywnym poziome na miarę XXI wieku" - podkreślają.

Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 18 prac dot. zagospodarowania rynku Nowego Centrum Łodzi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!