×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Barometr wyborczy 2024. Odpowiedz na pytania i sprawdź, z którą partią jest ci po drodze

Zwolnienia grupowe w Skanska

  • Autor: jm
    Opublikowano: 26 lip 2016 10:17

Międzynarodowa spółka z branży budowlanej - firma Skanska - planuje zwolnienia grupowe. Z pracą może się pożegnać nawet 1150 osób.

Zwolnienia grupowe w Skanska
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022

Skanska zatrudnia w Polsce 6 tys. osób. Teraz - jak informuje TVN24 Biznes i Świat - pracę może stracić nawet 1150 osób. Firma szykuje się do zwolnień grupowych. Powodem jest mniejsza liczba kontraktów (zmniejszenie liczby przetargów publicznych) i spadek rentowności firmy.

Czytaj też: Praca na budowie nie tylko dla mężczyzn. W Skanska już co czwarty inżynier to kobieta

- Podjęliśmy decyzję o optymalizacji, która łączy się ze zwolnieniem do 1150 pracowników w skali kraju - pisze Piotr Janiszewski, prezes zarządu Skanska w dokumencie, do którego dotarło TVN.

Jak podaje TVN, cięcia etatów dotkną głównie kadrę techniczno-budowlaną oraz działy odpowiedzialne za wsparcie biznesu. Zwolnienia będą odbywać się od sierpnia do października. Łącznie pracę ma stracić ok. 1150 osób.

 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (12)

Do artykułu: Zwolnienia grupowe w Skanska
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • gość 2016-07-27 18:58:47

    Strategia obecności na rynkach lokalnych i realizacji dużej ilości małych projektów, na potrzeby której zatrudniono masę kadry, okazała się kompletną klapą. Firma pokroju Skanska nie może konkurować na małych projektach z małymi firmami, bo narzuty doliczane do ofert przetargowych są gigantyczne. Nieprawdopodobne jest to, że wszyscy zdawali sobie z tego sprawę, ale nikt, nic z tym nie zrobił i ślepo trzymano się tej strategii. W końcu napompowany balonik pękł. Mam nadzieję, że w końcu ktoś walnie pięścią w stół i coś w tej firmie zacznie funkcjonować jak należy.

  • aa 2016-07-27 11:05:22

    Dopiero co przyjmowali pracowników i chwalili się mnogością projektów, programem zatrudnienia młodych i tytułami "Najlepszego..." Problem chyba polega na tym, że w Warszawie bezkrytycznie realizuje się wytyczne ze Sztokholmu - bez analizy realiów polskich, kurczącej się perspektywy dużych robót budowlanych itd. Nikt, powtarzam NIKT, łącznie z Prezesem nie podejmuje dyskusji ze szwedzkim właścicielem na ten temat. Kazał przyjmować - przyjmowali, każe zwalniać - zwalniają. Nikogo nie interesuje, że praca - to nie tylko wykonywanie produktywnych czynności na chwałę firmy. To także etos oraz środowisko, w którym człowiek funkcjonuje i którego pozbawienie go rzutuje na najrozmaitsze aspekty życia. Moja prywatna i bezpłatna wskazówka dla decydentów w Sk. : nie przyjmować bez umiaru, by potem chaotycznie nie zwalniać. Na projekty terminowe przyjmować na czas określony. W tym względzie chyba jeszcze mści się A1.

  • Skanska 2016-07-27 09:26:40

    Rok temu z sukcesem ogłaszano zwiększenie zatrudnienia. Teraz nowy prezes musi się wykazać i zarządził restrukturyzację. Cóż, w korporacjach co jakiś czas trzeba upuścić starej krwi.

  • Szczery 2016-07-26 22:04:51

    A1 Skanska powinna obudzić się ze snu pt A1 ponieważ te czasy już minęły bezpowrotnie, skoro tacy dobrzy drogowcy to czemu na A1 się skończyło i Skanska niby taki lider rynku budowlanego a juz żadnego tak dużego projektu nie zrealizował a w dużych przetargach wogole się nie pojawia

  • Marcin 2016-07-26 20:03:41

    A1 Skanska juz te czasy nigdy nie wrócą.

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl