Znamy rekomendowaną trasę gazociągu Baltic Pipe

Znamy rekomendowaną trasę gazociągu Baltic Pipe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gaz-System przyjął jako rekomendowaną trasę podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe przez Morze Bałtyckie wariant przez wyłączną strefę ekonomiczną Szwecji oraz polskie i duńskie obszary morskie - poinformował Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej .

  • - To ważny dzień dla projektu Baltic Pipe, bo od teraz będą prowadzone konkretne prace projektowe - powiedział Piotr Naimski.
  • Jak poinformował Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu, który zrealizuje polską część inwestycji łączącej polski i duński system przesyłu gazu, gazociąg biegnący po dnie Morza Bałtyckiego będzie miał ok. 275 km długości.
  • Punktem wejścia do morza w Danii będzie Faxe South, a punktem wyjścia w Polsce okolice Niechorza.

- Nadal badane są trzy warianty przebiegu trasy, ale jako preferowany, na podstawie rekomendacji wykonawcy Gaz-Systemu, firmy Ramboll, wybrany został tzw. wariant północny, który uznany został za najbardziej korzystny ze względów technicznych, ekonomicznych oraz środowiskowych - zapewnił prezes Gaz-Systemu.

Zapowiedział, że w tym roku czeka nas jeszcze jeden bardzo ważny moment przy realizacji tego projektu, czyli podpisanie umów z wykonawcami, które będą równoznaczne z ostateczną decyzją inwestycyjną.

- Rozmowy w sprawie umowy są bardzo zaawansowane, podpisanie spodziewane jest na koniec tego roku - powiedział. - Spodziewamy się uzyskać komplet pozwoleń do kwietnia 2020 roku, kiedy ruszy sama budowa, która ma potrwać dwa lata. Pierwszy gaz z Norwegii ma popłynąć gazociągiem Baltic Pipe w październiku 2022 roku - dodał.

Minister Naimski odniósł się do konieczności skrzyżowania przyszłego gazociągu z gazociągiem Nord Stream.

- To normalne, że infrastruktura przebiegająca dnem morskim się krzyżuje, to przedmiot rozmów i porozumień pomiędzy właścicielami tej infrastruktury - powiedział.

- Nie jest jasne w którym miejscu Baltic Pipe skrzyżuje się z ewentualnym gazociągiem Nord Stream 2, jeśli zostanie on wybudowany, bo będzie to uzależnione od ostatecznego przebiegu jego trasy. Będzie to jednak efekt rozmów na poziomie czysto technicznym - zapewnił.

Zdaniem pełnomocnika rządu po uruchomieniu gazociągu będziemy w stanie sprowadzać rocznie 10 mld m sześc. gazu z Norwegii, do tego dojdzie 7,5 mld m sześc. rozbudowanej pojemności gazoportu w Świnoujściu oraz produkcja własna (4-4,5 mld m sześc.), wobec zużycia gazu na poziomie ok. 17 mld m sześc.

- Będziemy mieli dzięki temu sytuację pełnej dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu, będzie to zatem jedynie kwestia konkurencyjności cenowej surowca - zapewnił Piotr Naimski.

Na odcinku między duńskim a polskim wybrzeżem rozważano dwie trasy: południową - przez wyłączną strefę ekonomiczną Niemiec, oraz północną, przez strefę duńską oraz obszar w okolicy Bornholmu, na którym Dania i Polska nie dokonały rozgraniczenia wyłącznych stref ekonomicznych. W obu wariantach długości i koszty budowy były podobne.

Jak poinformował w środę Naimski, wykonawca projektu zarekomendował liczącą ok. 275 km trasę przez "duńskie i polskie obszary morskie oraz wyłączną strefę ekonomiczną Szwecji".

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duńskie i polskie, a także do klientów w sąsiednich krajach. Gazociąg o zdolności przesyłowej rzędu 9 mln m sześc. w kierunku Polski ma być gotowy jesienią 2022 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Znamy rekomendowaną trasę gazociągu Baltic Pipe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!