PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Znaczne umocnienie Grupy Kapitałowej Polimex-Mostostal

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
04-05-2009 09:45

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy Kapitałowej Polimex-Mostostal wzrosły w 2008 roku o ponad 15 proc., w porównaniu z 2007 r. i przekroczyły 4,3 mld zł.

Zysk operacyjny w 2008 r. wyniósł 228,1 mln zł i był o ponad 42 proc. wyższy niż rok wcześniej, natomiast zysk netto 120,1 mln zł (wzrósł o 20 proc.). Marża netto w 2008 r. wyniosła 2,8 proc.,w porównaniu do 2,7 proc. w 2007 r. Portfel zamówień Grupy przekracza obecnie 7,7 mld zł.
Osiągnięte wyniki pozytywnie wyróżniają grupę na tle branży, informuje zarząd w opublikowanym raporcie rocznym. Spółka w 2008 roku zwiększyła swoje zaangażowanie za granicą oraz rozpoczęła realizację inwestycji w Specjalnych Strefach Ekonomicznych.

- W ub.roku występował duży popyt na usługi budowlane, wyroby stalowe i usługi cynkownicze, co miało pozytywny wpływ na poziom wyników skonsolidowanych. - stwierdza Konrad Jaskóła, prezes zarządu Polimex-Mostostal.- Poszczególne spółki naszej grupy korzystały z dobrej koniunktury rynku inżynieryjno-montażowego i mogą również poszczycić się dobrymi wynikami.

2008 rok był dobrym okresem szczególnie dla Energomontażu - Północ. Obecnie jej portfel zamówień także rośnie, co pozwala zarządowi prognozować osiągnięcie także w tym roku dobrych wyników finansowych.

Z wyjaśnień prezesa Jaskóły wynika, że grupa korzystała z możliwości równomiernego rozwoju we wszystkich branżach. Sprzyjającą koniunkturę wykorzystano natomiast do rozbudowy potencjału spółek. Odbywało się to poprzez akwizycje spółek oraz rozwój organiczny.

Do pierwszych działań zalicza się m.in. nabycie udziałów w Przedsiębiorstwach Robot Inżynieryjnych „PRInż1” i „Prinż9” świadczących usługi budownictwa drogowego, infrastruktury drogowej oraz kanalizacyjnej, co wzmocniło potencjał wykonawczy P-M w segmencie drogowym i kolejowym oraz nabycie udziałów w Pracowni Wodno – Chemicznej „EKONOMIA” w Bielsku – Białej, specjalizującej się w usługach uzdatniania wody i ścieków przemysłowych. Jej spółka zależna, Torpol, podpisała z Feroco S.A. w lipcu ub.r. umowę i utworzyła spółkę Linea, która zajmuje się realizacją prac projektowych w zakresie infrastruktury kolejowej, a w szczególności projektowaniem nowobudowanych i modernizowanych linii transportu kolejowego oraz infrastruktury towarzyszącej. Inna spółka zależna P-M, Polimex-Energo, nabyła przedsiębiorstwo EceRemont w Zielonej Górze, które specjalizuje się w remontach, konserwacjach i montażu urządzeń energetycznych, a także produkuje urządzenia dla energetyki. Grupa P-M dokonała także akwizycji za granicą, przejmując kontrolę nad rumuńską grupą kapitałową Coifer, operująca w branży montażowej i budowlanej, wytwarzającej także aparaturę i urządzenia dla przemysłu naftowego, chemicznego oraz energetyki.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


38 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP