Szukaj

Złe przepisy wpływają na marże w budownictwie?

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
27-11-2011 12:13

W trzecim kwartale rosły przychody ze sprzedaży giełdowych spółek budowlanych, malały jednak im marże – wynika z opublikowanych przez nie wyników finansowych.

Przy tej okazji zarządy wielu tych spółek zweryfikowały, głównie w dół, prognozy finansowe na ten rok, choć podkreślały zarazem dodatnią dynamikę przychodów ze sprzedaży.
Powody tej sytuacji są różne, ale kilka z nich się powtarza. W większości spółka znacznie wzrosty koszty produkcji, w tym na skutek podwyżek cen paliw, surowców i materiałów, a także usług podwykonawców. Na wynik operacyjny spory wpływ ma niekorzystny kurs złotego, bowiem pewne materiały w budownictwie są importowane.

Jednak w szczególności zarządy tych spółek podkreślają, że spadek marż na sprzedaży produktów i usług związanym z zaostrzającą się walką konkurencyjną, zwłaszcza ze strony firm zagranicznych, co ma związek z kryzysem gospodarczym na tamtych rynkach. Mówili o tym przedstawiciele zarządów Elektrobudowa czy Erbud (po trzech kwartałach jej sprzedaż wzrosła w porównaniu z 2010 r. o 35,5 proc., lecz zysk operacyjny spadł o 46 proc., a czysty zarobek obniżył się o 54,8 proc.).

Także Grupa ZUE uzyskała w ciągu trzech kwartałów znacznie wyższe przychody niż rok temu – wzrosły o 64 proc. (do 389,7 mln zł).

- Niestety, w samym trzecim kwartale nasiliły się, występujące już wcześniej, niekorzystne tendencje, pogarszające naszą rentowność, w związku z czym musimy skorygować „w dół” prognozę wyniku EBITDA i zysku netto za cały rok – powiedział podczas konferencji prasowej Wiesław Nowak, prezes zarządu.
Są to kwoty odpowiednio: 35,9 mln zł (- 27 proc.) oraz 21,8 mln zł (-29 proc.). Zarząd grupy podtrzymuje natomiast szacunek przychodów w całym br. – 583 mln zł, tj. o 27 proc. większe niż w ub.r.

- Szczególnie dotkliwa jest obca konkurencja, bowiem psuje ona polski rynek wykonawstwa – powiedział Arkadiusz Wierciński, dyrektor ds. Strategii ZUE – Na jednym z kontraktów kolejowych kosztorys inwestora opiewał na 600 mln zł, a pierwsze cztery zwycięskie, zagraniczne firmy zgłosiły możliwość realizacji robót w przedziale 300-400 mln zł.

Podobna sytuacja wystąpiła w spółce Polimex-Mostostal. Choć jej przychody pochodzą z różnych rodzajów działalności, także wysokomarżowej produkcji materiałów budowlanych ze stali i skonsolidowana sprzedaż wzrosła w III kwartale o 16,2 proc., to łącznie gorzej było na kolejnych poziomach rachunku zysków i strat. Wynik operacyjny spadł w porównaniu z tym samym okresem 2010 r. o 68,1 proc., wynik netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej obniżył się o 13,4 proc.