XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ziemia drożeje w rozwijających się gospodarkach świata

Ziemia drożeje w rozwijających się gospodarkach świata
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ciągu ostatnich 10 lat najwyższe tempo wzrostu cen ziemi na świecie zanotowano w Indiach (284 proc.). W 2011r. liderem był Hong Kong z wynikiem 14 proc. w skali roku - podała agencja Lloyds TSB International.

Badanie przeprowadzono na podstawie analizy danych z 32 krajów świata z lat 2001 - 2011. Wynika z nich, że najszybciej rosły ceny w dynamicznie rozwijających się gospodarkach Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Trzy pierwsze miejsca zajmują Indie (wzrost o 284 proc.), Rosja (209 proc.) i Afryka Południowa (161 proc.).

Hong Kong, zajmujący w rankingu 5 miejsce (125 proc.), jest typowym przykładem zjawiska, jakim jest wzrost cen ziemi, towarzyszący szybko rozwijającej się gospodarce. Podobnym przypadkiem są Indie i pozostałe kraje z pierwszej dziesiątki rankingu, gdzie w ciągu ostatnich 10 lat wzrost PKB wyniósł średnio 155 proc. Na 14 miejscu znajdują się Chiny ze wzrostem cen ziemi 47 proc.

W krajach zaliczanych do najbardziej rozwiniętych gospodarek świata (G8) ceny ziemi wyraźnie taniały. W latach 2001 - 2011 w Japonii odnotowano 30 proc. spadek, a w Niemczech 17 proc.

Na wahania kursu cen ziemi wyraźny wpływ miał kryzys finansowy. Wyraźnie widać to na przykładzie 6 krajów, gdzie w latach 2001-2007 ceny ziemi najszybciej rosły. Po kryzysie w czterech z nich nastąpiła gwałtowna obniżka cen gruntów. Zdaniem chińskich specjalistów z gazety Beijinqingnianbao, wahania tych kursów są dobrym miernikiem kondycji gospodarczej kraju w ciągu ostatnich 10 lat.

Jako typowy przykład tego zjawiska podają sytuację na Litwie. W latach 2001-2007 ceny ziemi rosły tam najszybciej i osiągnęły poziom 330 proc. Po kryzysie nastąpił gwałtowny spadek o 59 proc. Podobnym trend widać również w Wielkiej Brytanii.

Dla szybko rozwijających się gospodarek kryzys nie stanowił tamy dla wzrostu cen gruntów. Wyraźnie widać to na przykładzie Indii i Hong Kongu, gdzie po roku 2007 ceny ziemi wzrosły o 66 proc.

W badaniu Lloyds TSB International nie uwzględniono Polski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ziemia drożeje w rozwijających się gospodarkach świata

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!