Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zarmen stawia na inwestycje i modernizacje w energetyce

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
10-12-2013 08:52
Zarmen stawia na inwestycje i modernizacje w energetyce

Krzysztof Górniak, wiceprezes Zarmenu

Portfel zleceń wykonawczych grupy Zarmen kształtuje się na średnim poziomie 300-400 mln zł. W zakresie wykonawstwa, poza strategicznym dla grupy sektorem koksownictwa, za najbardziej perspektywiczną Zarmen uważa energetykę, m.in. w obszarze modernizacji, a także budowy instalacji środowiskowych oraz nowych mocy - wynika z informacji przekazanych wnp.pl przez Krzysztofa Górniaka, wiceprezesa Zarmenu.

W 2012 r. Zarmen osiągnął skonsolidowane przychody na poziomie 718 mln zł. Chorzowska spółka zakłada, że w 2013 r. jej grupa zwiększy przychody o kolejne 40 mln zł; podobnej skali wzrost przewiduje również w 2014 r.
Górniak wskazał, że nieco ponad połowę przychodów grupy generuje Koksownia Częstochowa Nowa, a następnie Zarmen, jako spółka-matka, oraz Energomontaż-Zachód Wrocław, którego rola rośnie w generalnym wykonawstwie w energetyce. Zatrudnienie w grupie wynosi ok. 2 tys. osób.

Zobacz też: Zarmen ma plany wobec Koksowni Częstochowa Nowa

- Poszliśmy w kierunku ustawienia grupy branżowo i to dało efekt synergii w łańcuchu wartości dodanej: sami projektujemy i prefabrykujemy elementy, a następnie je montujemy. W ten sposób największa ilość marży zostaje w grupie - powiedział Górniak.

- Niemniej spółki zależne Zarmen są zobligowane do posiadania co najmniej połowy portfela zleceń od klientów zewnętrznych, choć w razie potrzeby priorytet mają zlecenia dotyczące kontraktów spółki-matki - dodał.

Zarmen posiada też trzy centra projektowe w grupie. Poza HPH-Hutmaszprojekt jest jeszcze biuro przy Energomontażu-Zachód Wrocław, a także jednostka odpowiedzialna za automatykę i elektrykę.

- W zakresie robót wykonywanych przez grupę zaczynamy być samowystarczalni pod względem potrzeb projektowych - stwierdził Górniak.

Wiceprezes poinformował, że portfel zleceń grupy, nieobejmujący zamówień Koksowni Częstochowa Nowa, kształtuje się na średnim poziomie 300-400 mln zł. Dodatkowym zabezpieczeniem mocy wykonawczych są inwestycje własne w koksowni.

- W 2012 r. zysk netto grupy wyniósł 68 mln zł. 2013 r. zamkniemy zyskiem w wysokości ok. 40 mln zł. Nie mamy w grupie nierentownej działalności i nie spodziewamy, żeby coś mogło tej sytuacji zagrozić - zaznaczył Górniak.

- Nawet, gdyby doszło do problemów w którejś ze spółek wykonawczych, to siła grupy polega też na tym, że skala działalności poszczególnych biznesów nie jest na tyle duża, aby zagrozić grupie Zarmen jako całości - podkreślił.

Wiceprezes Zarmenu wskazał, że w zakresie wykonawstwa, poza strategicznym dla grupy sektorem koksownictwa, spółka za najbardziej perspektywiczną uważa energetykę. Chodzi głównie o instalacje odsiarczania oraz odazotowania spalin, a także modernizację starych jednostek.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP