PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zapowiada się reforma budownictwa TBS

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
10-12-2009 11:10
Zapowiada się reforma budownictwa TBS

Szykują się radykalne zmiany systemu budownictwa społecznego w Polsce. Jego podstawą będzie nowa ustawa, regulująca kompleksowo ten typ budownictwa.

Dokument w tej sprawie, pn. „Kierunki reformy systemu budownictwa społecznego - proponowane rozwiązania”, przyjęło kierownictwo Ministerstwa Infrastruktury.
Budownictwo społeczne funkcjonowało w oparciu o ustawę z 1995 roku. Korzystało z preferencyjnych kredytów, udzielanych towarzystwom budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielniom mieszkaniowym ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego (KFM), ulokowanego w Banku Gospodarstwa Krajowego. Fundusz był tworzony głownie ze środków budżetu państwa (dotacje sięgnęły 4,3 mld zł) oraz pożyczek zaciąganych w międzynarodowych instytucjach finansowych, gwarantowanych i poręczanych przez skarb państwa (2 mld zł). Dodatkowym źródłem finansowania inwestycji mieszkaniowych były aktywa samorządów gminnych, własne środki inwestorów oraz zasoby osób fizycznych (wpłaty partycypacyjne).

W latach 1995-2009 ze środków KFM udzielono 1719 kredytów na kwotę 6,64 mld zł. W tym samym okresie inwestorzy oddali do użytkowania 84,6 tys. mieszkań. Większość z nich (ok. 80 proc.) została wybudowana przez TBS, tj. wzorowane na rozwiązaniach zachodnioeuropejskich przedsiębiorstwa, działające w formule not-for-profit.

Ponieważ zmieniły się uwarunkowania społeczne oraz system instrumentów stymulowania mieszkalnictwa, nadszedł czas na gruntowną reformę systemu – ocenia Artur Polak, z Wydziału Finansowania Mieszkalnictwa i Analizy Rynku MI. Pierwszym etapem wymuszonych zmian była likwidacja KFM i przejęcie jego aktywów przez BGK, wraz ze zobowiązaniem do kontynuowania akcji kredytowej na rzecz TBS-ów i spółdzielni mieszkaniowych. Obecnie chodzi o zmianę zasad systemu wspierania budownictwa społecznego, przeznaczonego dla osób niezamożnych i średniozamożnych (dziś muszą one spełniać ustalone kryteria dochodowe i nie mieć tytułu prawnego do innego mieszkania). Należy też pamiętać, że w 2015 r. zostanie wygaszony program „Rodzina na swoim.”

Nowe regulacje zakładają wzmocnienie roli gmin, poprzez dostarczenie im nowych instrumentów do tworzenie warunków zaspokajania lokalnych potrzeb mieszkaniowych. Nowe możliwości uzyskają TBS, poprzez powiązanie ich zaangażowania inwestycyjnego z celami i potrzebami samorządów gminnych. Zarazem proponuje się wprowadzić nowego typu podmiot realizujący budownictwo mieszkaniowe – fundacje budownictwa społecznego. Będzie też możliwość zaangażowania się w nowy system również spółdzielni mieszkaniowych, które wykazują obecnie znikomą aktywność inwestycyjną.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 061 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP