PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zamówienia publiczne - dobry kierunek zmian

Autor: wnp.pl (Katarzyna Walterska)
25-02-2012 09:39
Zamówienia publiczne - dobry kierunek zmian

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż wiele z pomysłów UZP wręcz wyprzedza analogiczne propozycje regulacji autorstwa Komisji Europejskiej, które mogą zacząć obowiązywać począwszy od połowy 2014 roku - uważa Witold Jarzyński, z Fundacji prof. Leszka Balcerowicza, Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Rezygnacja z zatrzymywania wadium wykonawcom, którzy nie uzupełnili dokumentów, elektronizacja systemu zamówień publicznych oraz uregulowanie kwestii wyjaśniania i odrzucania ofert dotkniętych wadą rażąco niskiej ceny - to tylko niektóre zmiany zaproponowane przez Urząd Zamówień Publicznych do ustawy Prawo zamówień publicznych.

- Propozycje urzędu wychodzą naprzeciw wielu postulatom przedsiębiorców zgłaszanych od kilku lat. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż wiele z pomysłów UZP wręcz wyprzedza analogiczne propozycje regulacji autorstwa Komisji Europejskiej, które mogą zacząć obowiązywać począwszy od połowy 2014 roku - uważa Witold Jarzyński, z Fundacji prof. Leszka Balcerowicza, Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Zdaniem Witolda Jarzyńskiego w kontekście faktu, że Polska spóźnia się z implementacją szeregu przepisów Unii Europejskiej (np. czas na transponowanie przepisów dyrektywy obronnej minął 21 sierpnia 2011 r.), takie działanie UZP należy jednoznacznie pochwalić.

Urząd Zamówień Publicznych (UZP) zaprezentował na początku lutego propozycje zmian ustawie Prawo zamówień publicznych, które w większości powinny poprawić sytuację przedsiębiorców starających się o uzyskanie zamówień publicznych, ograniczyć zbędną biurokrację i przyczynić się do wzrostu konkurencji na rynku zamówień publicznych.

UZP chce, aby Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) miało możliwość wydawania uchwał dotyczących zagadnień prawnych. Wśród propozycji znalazło się także wprowadzenie tzw. „preferencji europejskich”, polegających na umożliwieniu udziału w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych wyłącznie wykonawcom z krajów, które otwarły swoje rynki zamówień publicznych przed wykonawcami z Polski.

Zdaniem Witolda Jarzyńskiego ważną propozycją UZP jest oparcie oceny zdolności wykonawców ubiegających się o zamówienie publiczne wyłącznie na oświadczeniach. W obecnie obowiązującym stanie prawnym (art. 25 i 26 u.p.z.p.), jeżeli wartość zamówienia jest równa albo przekracza kwotę określoną w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 u.p.z.p., zamawiający ma obowiązek żądać od wszystkich wykonawców dokumentów potwierdzających spełnienie warunków udziału w postępowaniu. UZP proponuje, aby dokumenty musiał dostarczać tylko ten wykonawca, którego oferta zostanie wybrana jako najkorzystniejsza. Doprowadzi to do ograniczenia zbędnej biurokracji po stronie wykonawców i zamawiających oraz przyczyni się do zmniejszenia czasu i kosztów postępowania, co powinno sprzyjać małym i średnim przedsiębiorcom. UZP proponuje, aby te liberalne przepisy dotyczyły tylko trzech trybów udzielania zamówień (przetarg nieograniczony, negocjacje bez ogłoszenia i zapytanie o cenę), jednak w związku z faktem, iż wymienione wyżej tryby postępowania stosowane są w ponad 80 proc. postępowań o udzielenie zamówienia publicznego w Polsce, będzie to bardzo odczuwalna zmiana na rynku.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP