Zamówienia publiczne: budownictwo w odwrocie

Zamówienia publiczne: budownictwo w odwrocie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dane jednoznacznie wskazują na to, że w roku 2011 buduje się i będzie budować się mniej. W maju, kolejny raz z rzędu, spadł w relacji rocznej wskaźnik ogłaszanych postępowań o udzielenie zamówień publicznych na roboty budowlane. Tendencja ta, związana jest w dużej mierze z zaciskaniem budżetowego pasa oraz wynikającym z niego ograniczaniem inwestycji.

Dane, opracowane na podstawie ogłoszeń pochodzących z Biuletynu "Zamówienia Publiczne', wskazują, że w maju 2011 roku liczba ogłaszanych zamówień publicznych wzrosła w ujęciu miesięcznym, oraz – nieznacznie – względem maja 2010 roku. W maju 2011 opublikowano o 8,8 proc. więcej ogłoszeń o wszczęciu postępowania o zamówienia publiczne, niż miesiąc wcześniej i o niespełna 1 proc. więcej, niż w analogicznym okresie roku 2010. W relacji miesięcznej przyrost zanotowano we wszystkich trzech kategoriach ZP (dostawy towarów, dostawy usług, roboty budowlane). W ujęciu rocznym powyżej „kreski” znalazły się dostawy usług oraz dostawy towarów, gdzie przyrosty wyniosły odpowiednio 8,07 proc. i 8,65 proc. Liczba ogłoszeń na roboty budowlane w ujęciu rocznym spadła o w maju 2011 względem maja 2010 o 10,1 proc. (wobec spadku w kwietniu 2011 o 19,59 proc.rdr).

Maj więc - tak samo jak kwiecień - to kolejny miesiąc z rzędu, w którym zaobserwowano ujemny wskaźnik dotyczący zamówień budowlanych, liczony rok do roku – zarówno w lutym jak i w marcu 2011 ogłaszano mniej postępowań na prace budowlane, niż w analogicznych miesiącach roku ubiegłego. To już mocna i widoczna oznaka rzeczywistego kryzysu finansów publicznych. Funduszy jest po prostu dużo mniej, więc ofiarami ograniczeń są w pierwszej kolejności inwestycje infrastrukturalne oraz remonty (szczególnie te, których przeprowadzenie można w czasie odsunąć). Zagrożeniem dla polskich finansów publicznych bez wątpienia jest kryzys w strefie euro. Zawirowanie to oznacza w praktyce dla polskich finansów publicznych problem z finansowaniem deficytu oraz bardzo poważny wzrost kosztów obsługi istniejącego już zadłużenia.

Dodatnią dynamiką w relacji rocznej charakteryzowały się jeszcze zamówienia na usługi projektowania architektonicznego (18,52%), roboty w zakresie burzenia i rozbiórki obiektów budowlanych i roboty ziemne (17,20%), usługi inżynieryjne w zakresie projektowania (15,00%), dostawy urządzeń komputerowych (12,15%), roboty remontowe i renowacyjne (9,48%), pokrywanie podłóg i ścian (9,01%), dostawy odczynników laboratoryjnych (8,00%), instalowanie drzwi i okien (6,67%) i dostawy komputerów przenośnych (0,71%). W stosunku do maja zeszłego roku najbardziej spadło zapotrzebowanie na roboty w zakresie kanalizacji ściekowej (spadek o 47,01%), roboty budowlane w zakresie budowy wodociągów i rurociągów do odprowadzania ścieków (-33,99%), roboty budowlane w zakresie układania chodników i asfaltowania (-33,54%), roboty elewacyjne (-30,58%), wykonywanie izolacji cieplnej (-29,12%), usługi nadzoru budowlanego (-26,61%), roboty w zakresie budowy dróg (-24,21%), roboty w zakresie burzenia (-22,95%), roboty w zakresie nawierzchni dróg (21,89%), roboty rozbiórkowe (-21,83%).

W relacji miesięcznej (względem kwietnia 2011) najbardziej wzrosła liczba ogłoszeń o udzielenie ZP na roboty w zakresie kształtowania placów zabaw (przyrost względem kwietnia o 138,60%), usługi restauracyjne i dotyczące podawania posiłków (+65,79%), roboty budowlane związane z obiektami na terenach sportowych (+62,63%), roboty malarskie (+57,29%), usługi udzielania kredytu (+52,89%), usługi szkolenia w dziedzinie rozwoju osobistego (+44,30%), roboty w zakresie burzenia i rozbiórki obiektów budowlanych oraz roboty ziemne (+37,11%), tynkowanie (+36,70%), roboty w zakresie konstruowania, fundamentowania oraz wykonywania nawierzchni autostrad, dróg (+35,46%), usługi szkolenia zawodowego (+34,82%), roboty w zakresie okablowania oraz instalacji elektrycznych (+31,25%), roboty budowlane w zakresie układania chodników i asfaltowania (+30,86%) oraz roboty remontowe i renowacyjne (+30,72%). W ciągu miesiąca z kolei najbardziej spadły zamówienia na roboty budowlane w zakresie naprawy dróg (-19,44%), usługi inżynierii projektowej w zakresie inżynierii lądowej i wodnej (-18,33%), instalowanie urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych (-17,65%), usługi nadzoru budowlanego (-14,15%), produkty farmaceutyczne (-13,74%) czy olej napędowy (-12,24%).

Maj to miesiąc, w którym utrwalała się tendencja zaobserwowana wcześniej – a polegająca na zmniejszaniu się liczby ogłoszeń na (nadzór) inwestycje infrastrukturalne (drogownictwo, infrastruktura kanalizacyjna i wodociągowa). Przyczyna to napięte budżety jednostek (zaciskanie pasa w gminach zaczyna się na ogół od przesuwania inwestycji na czas późniejszy) oraz powolne wyczerpywanie się funduszy unijnych objętych bieżącą perspektywą finansową.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zamówienia publiczne: budownictwo w odwrocie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!