Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zagrożenia podczas pracy na wysokości - rozprawiamy się z mitami

Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez firmę 3M Poland
22-03-2017 14:04 |  aktualizacja: 22-03-2017 14:21
Zagrożenia podczas pracy na wysokości - rozprawiamy się z mitami

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków przy pracy na wysokości jest … niska świadomość zagrożenia. Prowadzi to do bagatelizowania ryzyka, a także przekłada się na niewielką wiedzę pracowników związaną z możliwymi niebezpieczeństwami oraz właściwymi instrukcjami postępowania w przypadku zdarzenia. Przedstawiamy i obalamy popularne mity dotyczące pracy na wysokości, aby rozprawić się z nimi raz na zawsze i upewnić się, że jesteśmy naprawdę świadomi zagrożenia.

Pierwszym krokiem do zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa w pracy powinien być odpowiedni system szkoleń ze stosowania odpowiedniego sprzętu, który zapobiegnie ewentualnym upadkom lub zminimalizuje ich konsekwencje. Ciągle funkcjonuje bowiem wiele mitów, które znacznie upraszczają myślenie o zagrożeniach przy pracy na wysokości i utrudniają zapewnienie maksymalnie bezpiecznego środowiska pracy. Najwyższy czas się z nimi rozprawić, gdyż od tego może zależeć życie i zdrowie zatrudnionych.
Mit pierwszy: Sprzęt posiadający oznaczenie CE jest wystarczający do zapewnienia bezpieczeństwa

Jednym z największych mitów jest przekonanie, że samo posiadanie środków ochrony indywidualnej posiadających oznakowanie CE jest gwarancją zapewnienia bezpieczeństwa w pracy. Wydanie Certyfikatu Oceny Typu WE przez daną jednostkę notyfikowaną stanowi dowód spełnienia wymagań dla środków ochron indywidualnych zdefiniowanych w Dyrektywie 89/686/EWG. Samo spełnienie wymagań potwierdza cechy ochronne sprzętu oceniane w warunkach laboratoryjnych z wykorzystaniem metod i kryteriów opisanych w normach zharmonizowanych z powyższą Dyrektywą. Należy pamiętać, że wykonywane w laboratoriach akredytowanych badania dotyczą ściśle określonych warunków i nie są w stanie odzwierciedlić wszystkich możliwych do wystąpienia rzeczywistych przypadków charakterystycznych dla specyfiki pracy na wysokości. Niestety gro zakładów pracy koncentruje się li tylko i wyłącznie na spełnieniu minimalnych wymagań legislacyjnych lub wymagań dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa na danym obiekcie bez przeprowadzania szczegółowej oceny ryzyka zawodowego dla danego zadania czy pracy do wykonania. Przykładem może być tutaj sytuacja, gdy sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości testuje się dla masy do 100 kg. W takim przypadku nie bierze się pod uwagę, że osoba o przeciętnej masie 85 kg będzie na przykład potrzebowała dodatkowych cięższych narzędzi, niezbędnych do wykonania danej pracy na wysokości, np. pasa z narzędziami.

Mit drugi: Każdy sprzęt zapewnia bezpieczeństwo we wszystkich warunkach

Środki ochrony indywidualnej chroniące przed upadkiem z wysokości przeznaczone są do konkretnych prac oraz zadań, mają swoje ściśle określone zastosowania, ale jednocześnie i ograniczenia. W przypadku wyboru nieodpowiedniego sprzętu bądź błędnego jego dopasowania zwiększamy nie tylko ryzyko upadku, ale i narażamy się na potencjalnie większy uraz będący efektem samego upadku i jego konsekwencji. Nieprawidłowy dobór środków ochrony indywidualnej oraz przecenianie ich roli w zapewnianiu bezpieczeństwa stanowi ciągle główną przyczynę wypadków przy pracy.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 179 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 047 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP