PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Za dwa lata branża budowlana odbije się od dna?

Autor: wnp.pl (Katarzyna Walterska)
26-07-2012 08:30

Najbliższe dwa lata będą słabe dla branży budowlanej z powodu mniejszej wartości zamówień z sektora publicznego, głównie sektora drogowego a także spowolnienia inwestycji pochodzących z sektora prywatnego. W dalszych latach motorem napędowym branży będą inwestycje w energetyce - mówi portalowi wnp.pl Marek Czachor, analityk Erste Group.

Problemy branży bardzo dobrze odzwierciedlają notowania spółek na GPW. W I półroczu indeks WIG-Budownictwo stracił 35,4 proc., przy spadku indeksu szerokiego rynku WIG równym 6,1 proc. Jaka jest prognoza dla spółek giełdowych z tej branży?

Za dwa lata branża budowlana odbije się od dna?
W dalszych latach motorem napędowym inwestycji będą inwestycje w energetyce - przewiduje Marek Czachor, analityk Erste Group.
Fot. Mat. pras.

ZOBACZ TAKŻE

- Spadek WIG-budownictwo spowodowany jest gorszymi perspektywami sektora na kolejne dwa lata. Inwestorzy oczekują znacznego pogorszenia wyników spółek budowlanych w latach 2012-2014 spowodowanego zmniejszenie portfela zleceń. Spodziewane są również bankructwa poszczególnych spółek, co również będzie negatywnie rzutowało na sytuację w branży.

Przeżywająca kłopoty branża budowlana ciągnie za sobą fundusze inwestujące w obligacje korporacyjne. Inwestorzy zaczęli postrzegać je jako niebezpieczne i wycofują pieniądze.

- Odpływ kapitału z wybranych funduszy obligacji jest spowodowany niskimi stopami zwrotu tych funduszy, co jest efektem odpisu części wartości obligacji firm budowlanych. Obligacje korporacyjne obciążone są wyższym ryzykiem niż obligacje skarbowe, stąd też w okresie spowolnienia wzrostu gospodarczego i wzrostu awersji do ryzyka inwestorzy preferują mniej ryzykowne instrumenty finansowe, do których należą obligacje korporacyjne. Odpływ kapitału z funduszy dłużnych inwestujących w obligacje korporacyjne może zmusić fundusze do wyprzedaży tychże papierów co jeszcze bardziej pogłębi negatywną wycenę tych instrumentów.

Banki wycofują się z kredytowania spółek budowlanych. Taka sytuacja jeszcze dodatkowo pogrążą firmy. Tworzy się zamknięte koło. Przykłady można mnożyć.

- Banki wypowiadają umowy kredytowe w skrajnych przypadkach, kiedy widzą, że dany podmiot znajduje się w bardzo ciężkiej sytuacji i oczekują układu. Domaganie się dodatkowych zabezpieczeń przez banki od firm budowlanych jest rozsądnym zachowaniem wobec pogorszenia się sytuacji w branży.

Ale z drugiej strony sytuacja w sektorze budowlanym może doprowadzić do destabilizacji systemu bankowego?

- Z wypowiedzi przedstawicieli KNF-u wynika wyraźnie, że taka destabilizacja nam nie grozi, gdyż ewentualne odpisy na należności od spółek sektora budowlanego nie spowodują znacznego pogorszenia współczynnika wypłacalności banków, które te pożyczki udzielały.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


55 963 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 233 563 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 688 ofert w bazie

2 781 911 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP