Wzrośnie popyt na nieruchomości wyższego ryzyka

Wzrośnie popyt na nieruchomości wyższego ryzyka
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska, a szczególnie Warszawa, stała się ważną częścią rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne na świecie. Jakie mamy szanse w wyścigu o globalny kapitał, czy utrzymamy dominującą pozycję w regionie i w co inwestować? Na te pytania szukali odpowiedzi paneliści sesji "Polska z perspektywy funduszy inwestujących na rynku nieruchomości komercyjnych" podczas konferencji Property Forum 2014.

Swoje projekty i inwestycje realizują nad Wisłą najwięksi światowi gracze. Źródłem tego sukcesu jest nasz rozwój gospodarczy, stabilność polityczna oraz wielkość rynku wewnętrznego. - To dobry okres dla rynku nieruchomości komercyjnych. Pierwsze półrocze 2014 roku to wynik lepszy o 40 proc. niż w analogicznym okresie poprzedniego roku przy transakcjach sięgających poziomu 1,42 mld euro. Zanotowaliśmy kilka spektakularnych transakcji i zmianę obszaru aktywności. Inwestycje dotyczyły również biurowców w miastach regionalnych, obiektów magazynowych i hoteli - przypomina na początku sesji Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, wydawca portalu Propertynews.pl i organizator Property Forum.

Pełni nadziei

Mieczysław Godzisz, prezes zarządu Hines Polska podkreśla, że duży wpływ na to co się dzieje w naszym regionie ma sytuacja w Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych. - Zachód zastanawia się, czy ceny strategicznych nieruchomości w dobrych punktach nie osiągnęły szczytu. Jest obawa, że rynek jest ponownie przegrzany - zwraca uwagę panelista.

Jednak Godzisz zaznacza, że tego typu obawy na rynkach dojrzałych, powodują paradoksalnie korzystne trendy w Polsce. - Mimo, że czynsze najmu są pod silną presją i spadają, to nieruchomości w Polsce stopniowo drożeją - zauważa. Panelista jest zdania, że jeśli na Zachodzie nie zmieni się sytuacja geopolityczna, to czeka nas podobny rok do poprzedniego, czyli całkiem dobry.

Ze sporym optymizmem i wiarą na rynek nieruchomości komercyjnych spogląda też Michał Koślacz, członek Zarządu w Capital Park SA. - Obecnie koncentrujemy się na mniejszych obiektach handlowych. Wskaźniki makroekonomiczne w kraju mamy bardzo dobre, a kondycję obiektów handlowych determinuje przede wszystkim konsumpcja wewnętrzna, która rośnie wraz z wynagrodzeniami. Nie ma przeszkód na drodze do wzrostu czynszów i polepszenia sytuacji na rynku nieruchomości komercyjnych - przekonuje Michał Koślacz. Panelista uważa, że może być tylko lepiej. - Mocno wierzymy w rynek. Jeśli Polska będzie się rozwijała w takim tempie jak do tej pory to inwestorów zagranicznych będzie przybywało - twierdzi.

Inwestowanie w nieruchomości to także elementem strategii funduszu Penta Investment, który aktywnie działa w Czechach i na Słowacji. W tym roku zdecydował się na pierwszą inwestycję w naszym kraju. - Planujemy kontynuować inwestycje w nieruchomości i uważamy, że jest to nadal opłacalne. Traktujemy Polskę jako naturalny kierunek dalszego rozwoju - mówi Damian Grzywacz, senior manager PL Business Development Penta Investments.

Michał Sternicki, dyrektor generalny Aareal Bank AG Oddział w Polsce spodziewa się, że wzrośnie popyt na nieruchomości wyższego ryzyka. - Fundusze mogą zacząć się interesować nieruchomościami niekoniecznie w topowych lokalizacjach, bo gdy większe ryzyko, tym większy zwrot - zauważa panelista.

Co z tymi biurami?

Krzysztof Tokarski prezes zarządu Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych PZU SA. wskazuje, że pewnym zagrożeniem jest bardzo duża liczba projektów biurowych realizowanych obecnie w Warszawie. - Pytanie, czy rynek jest w stanie zaabsorbować tak dużą podaż? - zastanawia się i prognozuje, że w najbliższym czasie nastąpi duża presja na obniżenie czynszów najmu w stolicy.

Podobnego zdania jest Agnieszka Beata Sawicka, Associate Director w AEW Europe. - Rosnący wskaźnik pustostanów na warszawskim rynku biurowym budzi pewien niepokój i trudno przewidzieć, czy w najbliższych miesiącach sytuacja się ustabilizuje - obawia się panelistka.

Z kolei Michał Koślacz z dużą dozą optymizmu patrzy w kierunku rynku biurowego. - Pojawiają się głosy, że zbliżamy się do bańki i kryzysu, jednak porównując polski rynek biurowy z krajami Europy Zachodniej wcale nie jest tak źle i mamy kogo gonić - twierdzi. Panelista podaje, że we Frankfurcie jest 12 mln mkw. powierzchni biurowych, natomiast w Warszawie tylko 4 mln mkw. - Ponieważ Polska znajduje się w strukturach europejskich i jest darzona sporym zaufaniem ze strony inwestorów zagranicznych, to rynek biurowy będzie dalej się rozwijał - konkluduje Michał Koślacz.

Wtóruje mu Michał Sternicki. - Cały rynek powierzchni biurowej w Warszawie to "jedna" ulica w Mediolanie. Jednak powinniśmy porównywać potencjalne możliwości, ich wykorzystanie, a dodatkowo odrobić przysłowiową pracę domową - stwierdza prelegent.

Odmiennego zdania jest Mieczysław Godzisz. - Nie ma prostych paraleli, nie można porównać rynku nieruchomości biurowych w Niemczech do tych w Polsce, ponieważ występują inne warunki makroekonomiczne - oponuje panelista.

Magazyny - to się opłaca

O ile centra handlowe i biurowce od dłuższego czasu pozostawały w kręgu zainteresowania inwestorów, o tyle obiekty logistyczne i magazynowe były na uboczu. To się powoli zmienia. Zdaniem prelegentów sporo dziać się będzie na rynku magazynowym. - Logistyka wydaje się nam interesująca. Tu widzimy szansę na dobre stopy zwrotu - twierdzi Krzysztof Tokarski.

Paneliści zwracają uwagę, że Polska ma dobrą lokalizację do rozwoju rynku logistycznego. - Centra handlowe wydają się być nadal dobrym produktem przynoszącym korzyści, ale w chwili obecnej firma skupia się na inwestycjach w parki logistyczne - zaznacza Agnieszka Beata Sawicka.

Dywersyfikacja portfela kluczem do sukcesu

Paneliści Property Forum 2014 zgodnie twierdzą, że niezwykle istotna jest dywersyfikacja portfela. - Staramy się patrzeć szeroko i różnicować portfel. Analizujemy sektor biurowy, logistykę i handel. Pozwalamy sobie również na dywersyfikację regionalną, nie stawiamy tylko na miasta centralne. Patrzymy na mniejsze miejscowości i to one w tej chwili są dla nas ciekawe pod względem inwestycji handlowych - mówi Krzysztof Tokarski. O tym również wspomina Damian Grzywacz. Nieruchomości w portfelu Penta Investments zajmują ok. 20 proc. aktywów z tendencją wzrostową.

Jak ważne jest zróżnicowanie portfela przekonuje również Agnieszka Beata Sawicka. - Droga do sukcesu to dywersyfikacja portfela. Byliśmy rozczarowani wynikami, szczególnie z poczynionych inwestycji w Rumunii i Węgier, ale polskie inwestycje nam zrekompensowały straty - podkreśla Agnieszka Beata Sawicka.

Kolory przyszłości

Paneliści zwracają uwagę na kontekst geopolityczny. - Polski rynek uzależniony jest w znacznej mierze od inwestorów zagranicznych - zauważa Michał Sternicki, a aktywność lokalnych podmiotów i polskiego kapitału inwestycyjnego jest skromna.

Dodatkowym problemem jest to, że polski kapitał nastawiony jest na krótkoterminową maksymalizację zysków, nie mającą niczego wspólnego z długofalowym inwestowaniem na rynku nieruchomości. Rynek jest płytki - uważają paneliści Property Forum 2014.

Prelegenci przyszłość widzą w jasnych barwach. Nadal największym zainteresowaniem inwestorów będzie się cieszyć Warszawa. Dodatkowo skierują oni swoją uwagę na rynki lokalne. Pamiętajmy o 13 miastach, z których każde ma ponad 200 tys. mieszkańców. One też są atrakcyjne pod wieloma względami - wskazują.



×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wzrośnie popyt na nieruchomości wyższego ryzyka

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!