Wyrok ws. gruntów pod Stadionem Narodowym nie będzie zaskarżony

Wyrok ws. gruntów pod Stadionem Narodowym nie będzie zaskarżony
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Minister infrastruktury nie zaskarży wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który w sierpniu br. przyznał rację spadkobiercom właścicieli gruntów pod Stadionem Narodowym - dowiedziała się PAP w resorcie.

Jak w poniedziałek poinformował PAP dyrektor departamentu orzecznictwa MI Szymon Jackowski, minister ponownie rozpatrzy wniosek spadkobierców o stwierdzenie nieważności powojennej decyzji o odmowie przyznania dotychczasowym właścicielom czasowej własności ich terenu. Po II wojnie światowej grunty na praskim brzegu Wisły zostały odebrane na mocy tzw. dekretu warszawskiego.

Minister infrastruktury rozpatrywał tę sprawę w ub.r.; w styczniu 2009 r. nie zgodził się na unieważnienie orzeczeń Rady Narodowej z maja 1954 r. Rada uznała wtedy, że korzystania z tego gruntu przez dotychczasowych właścicieli nie da się pogodzić z jego przeznaczeniem, określonym w planie zagospodarowania przestrzennego.

Mecenas Joanna Modzelewska, pełnomocnik spadkobierców terenu pod stadionem - Arpada Chowańczaka i Aurelii Czarnowskiej, skomentowała decyzję ministra jako "pozytywny objaw działania państwa polskiego i umiejętności naprawiania błędów poprzedników, którzy nie potrafili uszanować własności obywateli". Jak dodała, taka decyzja dobrze rokuje w relacjach państwo-obywatel w świetle zapewnień konstytucji RP o poszanowaniu prywatnej własności.

Decyzję ministra pod koniec sierpnia br. uchylił WSA w Warszawie. Orzekł, że minister bezpodstawnie uznał, iż objęcie nieruchomości postępowaniem wywłaszczeniowym (w księdze hipotecznej znajduje się taka wzmianka z 1939 r.) oznacza, że poprzedni właściciele - na mocy ustawy z 1958 r. - utracili do niej wszelkie prawa. W ocenie sądu przepisy, które weszły w życie prawie cztery lata po wydaniu orzeczenia o odmowie przyznania prawa własności czasowej, nie miały mocy wstecznej. Sąd zaznaczył jednak, że mogą one mieć znaczenie w przypadku stwierdzenia nieważności decyzji z 1954 r., o co obecnie wnioskują spadkobiercy.

Odmawiając w 2009 r. unieważnienia tej decyzji, minister uznał także, że teren ten od 1931 r. konsekwentnie był przeznaczony pod użyteczność publiczną. W takim wypadku - na mocy dekretu warszawskiego z 1945 r. - gmina mogła oddalić wniosek dotychczasowych właścicieli o przyznanie im prawa wieczystej dzierżawy. Minister powołał się przy tym na plan z 1931 r., w którym teren ten został przeznaczony pod parki, a także na plan miasta z 1939 r., gdzie został on opisany jako tereny wystawowe.

Odmowa przyznania prawa wieczystej dzierżawy gruntu była dopuszczalna, w przypadku gdy organ orzekający ustalił jego przeznaczenie na podstawie obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Teren pod Stadionem Narodowym był objęty planem uchwalonym w 1937 r., jednak ministerstwu nie udało się go odnaleźć. W ocenie sądu minister nie podjął w tym celu wszelkich możliwych kroków. Sąd wskazał, że plan ten był prezentowany m.in. w 2002 r. podczas wystawy organizowanej przez SARP i Archiwum Państwowe.

Spór toczy się o teren o powierzchni ok. 10 ha. Sprawa trwa od 2004 r. - wówczas w wydziale ds. dekretowych stołecznego ratusza zostało złożone ostrzeżenie, że do gruntu pod ówczesnym Stadionem X-lecia istnieją roszczenia. Obecnie powstaje w tym miejscu Stadion Narodowy, na którym w 2012 r. będą rozgrywane mecze mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Grunt chcą odzyskać spadkobiercy Arpada Chowańczaka i Aurelii Czarnowskiej, którzy kupili go w 1920 r. Właściciele stracili ten grunt na mocy dekretu "O własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy" z 1945 r., podpisanego przez ówczesnego przewodniczącego Krajowej Rady Narodowej Bolesława Bieruta. Po jego wejściu w życie wszystkie grunty w granicach stolicy zostały przejęte przez gminę m.st. Warszawy, a w 1950 r. - w związku ze zniesieniem samorządu terytorialnego - przez Skarb Państwa.

Dotychczasowi właściciele mogli w ciągu sześciu miesięcy od dnia objęcia działek w posiadanie przez gminę zgłosić wniosek o przyznanie im na ich gruncie prawa wieczystej dzierżawy. Składane wnioski pozostawały jednak często bez rozpatrzenia lub bezpodstawnie wydawano decyzje odmowne. Wiele osób nie złożyło wniosków w ogóle, ponieważ znajdowały się w tym czasie w więzieniach, przebywały za granicą lub nie zostały poinformowane o takiej możliwości
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wyrok ws. gruntów pod Stadionem Narodowym nie będzie zaskarżony

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!