Wypełnianie białej plamy energetycznej. Polska Wschodnia coraz bezpieczniejsza

Wypełnianie białej plamy energetycznej. Polska Wschodnia coraz bezpieczniejsza
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Uruchomienie połączenia Polska - Litwa zwiększyło bezpieczeństwo energetyczne Polski Wschodniej, a niedługo sytuacja polepszy się wskutek uruchomienia nowego bloku o mocy 1075 MW w Elektrowni Kozienice.

  • Polska Wschodnia długo uchodziła za białą plamę na energetycznej mapie Polski. To stan, który stopniowo przechodzi do historii. Bezpieczeństwo energetyczne Polski.
  • Wschodniej poprawiło uruchomienie połączenia Polska - Litwa. Nadchodzą kolejne pożyteczne dla regionu inwestycje.
  • Polska Wschodnia ma istotny potencjał rozwoju OZE. Na koniec 2016 r. do sieci PGE Dystrybucja były przyłączone OZE o mocy 1400 MW.
  • Na  koniec 2016 r. PGE Dystrybucja, "królująca" w Polsce Wschodniej, miała ok. 5,307 mln klientów wobec ok. 5,225 mln dwa lata wcześniej (wg punktów poboru energii).

Bezpieczeństwo energetyczne i inne ważne tematy dla Polski Wschodniej będą szeroko dyskutowane podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego, który w dniach 27 i 28 września odbędzie się w Białymstoku.

Sieci we władaniu PGE


Województwa Polski Wschodniej to, jeśli chodzi o dystrybucję energii elektrycznej, w największym stopniu domena PGE Dystrybucja z grupy PGE. Informacje podawane przez grupę wskazują, że zapotrzebowanie na energię elektryczną na terenie działania jej dystrybutora ostatnio dynamicznie rosło.

W pierwszym półroczu 2017 r. PGE zanotowała wolumen dystrybucji energii elektrycznej na poziomie 17,5 TWh wobec 16,91 TWh w analogicznym okresie 2016 r., co oznaczało wzrost o 3,5 proc. Natomiast w całej Polsce w minionym półroczu odnotowano wzrost zużycia energii elektrycznej brutto o 2,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

- W pierwszym półroczu br. wolumen dystrybuowanej energii wzrósł o 3,5 proc. To jest więcej niż w skali całego kraju, czyli część Polski przez nas obsługiwana rozwija się pod względem zużycia energii szybciej niż jest to średnio dla kraju - komentował Emil Wojtowicz, wiceprezes zarządu ds. finansowych PGE, prezentując wyniki operacyjne za ubiegłe półrocze.

W pierwszy półroczu 2017 r., zgodnie z prezentacją PGE, w segmencie dystrybucji grupy wskaźnik SAIDI (czas przerw na odbiorcę, przerwy planowane i nieplanowane) wyniósł 192 minuty wobec 199 minut rok wcześniej, czyli spadł o 4 proc. Wskaźnik SAIFI (ilość przerw na odbiorcę, planowane i nieplanowane) w pierwszym półroczu 2017 r. wyniósł 2,25 wobec 2,01 w analogicznym okresie 2016 r., czyli wzrósł o 12 proc.

Most Polska - Litwa to nie wszystko

Przez wiele lat Polska Wschodnia uznawana była za białą plamę na energetycznej mapie Polski. Na ile zasadnie to odrębna dyskusja, ale faktycznie na planach sieci elektroenergetycznych widać było, że zwłaszcza na obszarze Polski północno-wschodniej gęstość linii jest znacznie mniejsza niż w innych regionach Polski. W oczy rzucał się także brak elektrowni.

W ostatnich latach ta sytuacja zaczęła się zmieniać. Po uruchomieniu pod koniec 2015 r. mostu elektroenergetycznego Polska - Litwa bezpieczeństwo energetyczne regionu wzrosło.

- Budowa mostu Polska - Litwa spowodowała, że rozdzielnia Narew została powiązana z węzłem rozdzielczym w Łomży i powstał bardzo silny węzeł w Ełku- Ełk Bis. Obecnie mamy zasilanie regionu ze stacji w Narwi, Ełku i Ełku Bis. Mogę stwierdzić, że na dzisiaj jeśli chodzi o sieć przesyłową jesteśmy bezpieczni - wyjaśniał Jarosław Dzięgielewski, dyrektor generalny w białostockim oddziale PGE Dystrybucja, podczas ubiegłorocznego Wschodniego Kongresu Gospodarczego.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne w ramach budowy polskiego odcinka połączenia Polska - Litwa zrealizowały szereg inwestycji, zarówno liniowych jak i stacyjnych, a po uruchomieniu połączenia pojawiły się także możliwości importu i eksportu prądu. W pierwszym półroczu 2017 r. import z Litwy wyniósł 836,9 GWh, a eksport na Litwę 241,1 GWh.

Nowe bloki energetyczne


Niedługo bezpieczeństwo energetyczne Polski Wschodniej ulegnie dalszej poprawie. Zbliża się wielkimi krokami oddanie do eksploatacji bloku 1075 MW w Elektrowni Kozienice, należącej do grupy Enea. Ta jednostka, jak mówią eksperci, będzie pracowała głównie „na Warszawę” , ale też będzie zaspokajała potrzeby Polski Wschodniej.

Niedawno - 1 września - Enea Wytwarzanie przeprowadziła pierwszą synchronizację bloku 1075 MW z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym.

- Jesteśmy krok od zakończenia najważniejszej inwestycji grupy Enea i jednego z najważniejszych projektów w historii polskiej energetyki. Nowy blok Elektrowni Kozienice stanie się ważnym filarem bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju i jednocześnie będzie jednym z najsprawniejszych obiektów tego typu na świecie - mówił Mirosław Kowalik, prezes Enei.

Korzystne dla Polski Wschodniej będzie uruchomienie bloku gazowo-parowego o mocy 449 MW w EC Stalowa Wola (wspólna inwestycja PGNiG i Tauron Polska Energia). Budowa tego bloku to odrębna historia, ale przypomnijmy, że wg pierwotnych planów miał być uruchomiony w drugim kwartale 2015 r. Informując o wynikach za pierwsze półrocze 2017 r. Tauron podał, że zakończenie tego przedsięwzięcia, które jest zaawansowane 86 proc., planowane jest w 2019 r.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami to wówczas powinna już trwać budowa nowego bloku 1000 MW, który Energa i Enea chcą wspólnie wybudować w Ostrołęce.

- Zgodnie z planem zakładamy wyłonienie wykonawcy bloku Ostrołęka C w pierwszym kwartale 2018 r. - mówił wnp.pl w sierpniu 2017 r. Daniel Obajtek, prezes Energi.

W OZE siła


Tyle o największych inwestycjach wytwórczych i sieciowych, które albo już poprawiły bezpieczeństwo energetyczne Polski Wschodniej, albo je poprawią, a trzeba pamiętać też o mniejszych przedsięwzięciach. PGE GiEK ma w planach budowę na terenie Elektrociepłowni Lublin „Wrotków” bloku na słomę i zrębki o mocy 29 MWt i 45 MWe.

Do tego dochodzą też odnawialne źródła energii. Na koniec 2016 r. w sieci zarządzanej przez spółkę PGE Dystrybucja funkcjonowało 5844 jednostek OZE o łącznej mocy zainstalowanej około 1400 MW. W 2016 r. spółka przyłączyła OZE o mocy ok. 145 MW.

Jeszcze całkiem niedawno, przed formalnym uruchomieniem aukcyjnego systemu wsparcia OZE, dyskusja dotyczyłaby zapewne głównie możliwości przyłączania OZE do sieci. Teraz rozwój dużych OZE w największym stopniu zależy od władz państwowych (efekt konstrukcji aukcyjnego systemu wspierania OZE).

Także w Polsce Wschodniej pojawiają się inicjatywy klastrowe. 17 sierpnia br. w sali Siemiatyckiego Ośrodka Kultury  odbyły się warsztaty wprowadzające, poświęcone tematyce utworzenia Siemiatyckiego Klastra Energii. Seminarium zostało zorganizowane przez burmistrza miasta Siemiatycze Piotra Siniakowicza.

Nakłady i koszty

Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, zwraca uwagę, że koszty produkcji energii w źródłach wiatrowych, czy fotowoltaicznych wynikają przede wszystkim z nakładów inwestycyjnych (capex), a w przypadku energetyki węglowej, gazowej czy biomasowej z kosztów eksploatacyjnych (opex), głównie paliwa.

Zdaniem Wiśniewskiego, obecnie najlepszą opcją są inwestycje w źródła capeksowe, bo w przeciwieństwie do źródeł opeksowych one będą taniały i nie niosą ze sobą ryzyk cen paliwa, czy internalizowanych kosztów środowiskowych, w tym CO2.

- Moim zdaniem te kraje, które zainwestują w źródła capeksowe wygrają, bo będą finalnie miały tańszą energię niż te, które będą budowały źródła opeksowe, tracąc kontrolę nad kosztami. Kontrolować można tylko koszty energii z OZE, zwłaszcza capeksowych - podsumował Wiśniewski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wypełnianie białej plamy energetycznej. Polska Wschodnia coraz bezpieczniejsza

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!