Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wyniszczająca walka na rynku inżynierskim będzie trwać

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
19-12-2013 11:05
Wyniszczająca walka na rynku inżynierskim będzie trwać
fot. PTWP

We wszystkich segmentach usług projektowo-inżynierskich panuje podobna, bardzo zaciekła walka konkurencyjna. Niestety nie spodziewam się, aby ta sytuacja uległa poprawie, pomimo nauki płynącej z wydarzeń ostatnich lat - podkreślił w rozmowie z portalem wnp.pl Maciej Chrzanowski, prezes Grontmij Polska.

Jak zaznaczył, przekleństwem dla branży jest to, że zazwyczaj jedynym kryterium oceny ofert w przetargach jest cena, co popycha spółki do składania zaniżonych ofert.
- Zawsze znajdzie się firma, która zaoferuje niską cenę i nie ma tu reguł - może to być mniejsza lub większa spółka. Na polskim rynku projektowo-inżynierskim działa ok. 40 znaczących podmiotów, z czego ok. połowa jest obecna we wszystkich segmentach branżowych - wskazał Chrzanowski.

- Niemniej zdarzały się przetargi, w których występowało nawet ponad 60 oferentów. Z taką sytuacją spotkaliśmy się przy jednej z inwestycji w sektorze wodno-ściekowym - dodał.

Podkreślił, że konsekwencją walki cenowej na rynku jest obniżanie poziomu jakości usług.

- Dopóki publiczni zamawiający nie będą określać wymogów co do minimalnego poziomu jakości usług, co oczywiście nie jest łatwym zadaniem, to negatywny trend się nie odwróci - przyznał Chrzanowski.

- Wskazanym jest, aby w specyfikacjach zamówień znalazły się także mechanizmy kontroli jakości. W sektorze projektowo-inżynierskim jakością są usługi intelektualne świadczone przez ekspertów, a więc kluczowym jest dostęp do kadry z odpowiednimi kwalifikacjami - stwierdził.

Dodał, że u prywatnych inwestorów można spotykać się z wymogiem przedstawienia metodyki wykonania usługi. Jak wskazał, dla klienta prywatnego najważniejsza jest jakość, oczywiście przy odpowiedniej cenie.

- Dawniej w projektach unijnych, gdy Polska była jeszcze krajem kandydującym do UE, zawsze wśród kryteriów wyboru znajdowała się ocena techniczna oferty, gdzie badano metodykę i organizację pracy - powiedział Chrzanowski.

Zaznaczył, że dużo zależy od tego, czy budżet zamawiającego jest dobrze oszacowany i aktualny. Ceny wykonawstwa w ostatnich trzech latach mocno spadły, a budżet na usługi zawsze jest skorelowany z ceną inwestycji.

- Kiedyś szacowano, że cena usług projektowo-inżynierskich do całości wartości inwestycji powinna wynosić ok. 15-20 proc. Warto wydać pieniądze na to, aby później w fazie wykonawstwa w optymalny sposób wydawać środki - stwierdził Chrzanowski.

Jak wskazał, obecnie w Polsce na przygotowanie i nadzór budowy nie wydaje się raczej więcej niż 10 proc. wartości całego przedsięwzięcia, w czym zapewne można doszukiwać się wielu problemów, jakie pojawiają się w trakcie realizacji oraz zakończeniu inwestycji.

KOMENTARZE (10)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP