PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wychodząc przed szereg oddajemy zamówienia publiczne największym lub tym "ze znajomościami"?

Autor: Polskie Drogi
02-07-2016 09:52 |  aktualizacja: 02-07-2016 09:58
Wychodząc przed szereg oddajemy zamówienia publiczne największym lub tym "ze znajomościami"?
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Zgodnie z zawartym w projekcie nowelizacji ustawy Pzp art. 22a. ust 1. wykonawca będzie mógł w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji, w stosownych sytuacjach oraz w odniesieniu do konkretnego zamówienia, lub jego części, polegać na zdolnościach technicznych lub zawodowych lub sytuacji finansowej lub ekonomicznej innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nim stosunków prawnych.

Wystarczy porównać proponowane rozwiązanie z art. 63 dyrektywy 2014/24, aby przekonać się, że nowelizacja w zakresie korzystania z potencjału podmiotów trzecich tworząc zasadę z tego w kryteriach selekcji, wykracza poza standard dyrektywy, czego skutkiem będzie pozbawienie małych i średnich przedsiębiorstw dostępu do wielu przetargów. Projekt ustawy Pzp sprzeniewierza się istocie funkcjonowanie Unii Europejskiej jaką jest konkurencja oraz celowi dyrektywy 2014/24 jakim jest wsparcie MŚP wskazane w motywie 2, czy 78, 80 i 124.
W dłuższej perspektywie kłopot mogą mieć także obecni na naszym rynku najwięksi przedsiębiorcy, bowiem składanie ofert przez firmy "słupy" może stać się zasadą, która i ich może wyprzeć z rynku. Wkrótce więc zacznie się wyścig na kreatywność w pozyskaniu podmiotów trzecich.

W motywie 1 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z dnia 26 lutego 2014 r jaką jedną z zasad wymienia się zasadę niedyskryminacji, zresztą podobne uregulowanie zawiera motyw 46 uchylonej dyrektywy 2004/18 oraz jej art. 2. Nowa dyrektywa wręcz epatuje zasadą proporcjonalności, z która jawnie kłóci się zjawisko "handlu referencjami", który najczęściej jedynie formalnie uzupełnia kompetencje wykonawcy, który co do zasady nie korzysta z udostępnionych zasobów na etapie realizacji zamówienia. Tutaj zatem gdy będą przyznawane punkty, z całą pewnością pozostanie to nieproporcjonalne do rzeczywistych potrzeb w celu należytego wykonania zamówienia publicznego.

Z tych też powodów, szczególną uwagę należy zwrócić na art. 63 dyrektywy 2014/24, zatytułowany "Poleganie na zdolności innych podmiotów": "1. W odniesieniu do kryteriów dotyczących sytuacji ekonomicznej i finansowej, określonych zgodnie z art. 58 ust. 3, oraz kryteriów dotyczących zdolności technicznej i zawodowej, określonych zgodnie z art. 58 ust. 4, wykonawca może, w stosownych przypadkach oraz w odniesieniu do konkretnego zamówienia, polegać na zdolności innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi powiązań. W odniesieniu do kryteriów dotyczących wykształcenia i kwalifikacji zawodowych, określonych w załączniku XII część II lit. f), lub dotyczących stosownego doświadczenia zawodowego, wykonawcy mogą jednak polegać na zdolności innych podmiotów tylko wtedy, gdy te ostatnie zrealizują roboty budowlane lub usługi, odnośnie do których takie zdolności są niezbędne W przypadku gdy wykonawca chce polegać na zdolności innych podmiotów, musi udowodnić instytucji zamawiającej, że będzie dysponował niezbędnymi zasobami, przedstawiając na przykład w tym celu stosowne zobowiązanie takich podmiotów.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

16 377 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

728 669 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP