XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wybrano firmę, która dokończy remont radomskiego dworca

Wybrano firmę, która dokończy remont radomskiego dworca
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Remont dworca kolejowego w Radomiu, który w ubiegłym roku rozpoczął Mostostal Białystok, dokończy inna firma - SKB. PKP odstąpiły od umowy z byłym wykonawcą ze względu na duże opóźnienia w realizacji inwestycji. Dworzec ma być gotowy do maja 2013 r.

Jak poinformował PAP w piątek Tomasz Kowalski z zespołu prasowego PKP S.A., firma SKB sp. z o.o. Spółka Komandytowa realizowała już dla PKP przebudowę dworców w Kutnie i Zawierciu. Wartość kontraktu to ponad 4,7 mln zł zł brutto.

"Nowa umowa gwarantuje nieprzekroczenie przez PKP S.A. wartości kosztorysowej całego projektu przebudowy dworca" - powiedział Kowalski. Prace mają zakończyć się w marcu przyszłego roku, a dworzec ma być oddany do użytku do maja.

Remont dworca w Radomiu rozpoczął się w czerwcu 2011 roku. Wówczas informowano, że będzie kosztował 9,5 mln zł. Prace miały zakończyć się w pierwszym kwartale br. Jesienią roboty jednak przerwano.

Jak wyjaśnił Kowalski, PKP odstąpiły od umowy z wykonawcą, ponieważ Mostostal Białystok zaczął być niewypłacalny. "Z powodu egzekucji komorniczej, prowadzonej przeciwko głównemu wykonawcy przez innych wierzycieli, nie było również możliwości regulowania płatności bezpośrednio do podwykonawców. Firma nie wywiązała się z zapisów zawartego kontraktu. Z tego powodu umowa została wypowiedziana" - dodał Kowalski.

Procedura wyłonienia nowego wykonawcy trwała od października; oferty złożyły 4 firmy. PKP - jak podkreślił Kowalski - musiały dokładnie sprawdzić ich kondycję finansową i wynegocjować jak najkorzystniejsze warunki. Spotkało się to z niezadowoleniem mieszkańców, którzy krytykowali PKP za zastój przy remoncie dworca. W ub. tygodniu na przystankach autobusowych w mieście pojawiły się plakaty, które informowały, że za przedłużający się od prawie roku remont dworca kolejowego odpowiada PKP S.A. i administracja rządowa. Akcję zorganizowali radni PiS.

Budynek radomskiego dworca wybudowano według projektu Adolfa Schimmelpfenniga, polskiego architekta niemieckiego pochodzenia, autora m.in. dworca kolejowego Łódź Fabryczna. Budynek powstał ok. 1885 r. podczas budowy Iwanogrodzko-Dąbrowskiej Linii Kolejowej. Poddano go renowacji na początku lat 90. XX wieku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wybrano firmę, która dokończy remont radomskiego dworca

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!