PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wszyscy chcą zmienić UZP. Problem - jak?

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
07-03-2014 15:40
Wszyscy chcą zmienić UZP. Problem - jak?
Fot. Fotolia

Najwyższa Izba Kontroli opowiada się za zmianami w ustawie o zamówieniach publicznych, ponieważ sama wskazuje na niedobrą praktykę jej stosowania, w tym szczególnie nadużywanego kryterium najniższej ceny.

Kryterium najniższej ceny jest złe także dlatego, że zamiast budować zaufanie do instytucji publicznych, jest - obok niewłaściwej interpretacji przepisów przez zamawiających - źródłem konfliktów. Tym samym nie służy dobrze zaspokajaniu potrzeb społecznych, a zarazem nie wykorzystuje elementów racjonalnych i nie zapobiega marnotrawstwu środków publicznych - mówił Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.
Był on jednym z dyskutantów debaty „Rynek zamówień publicznych branży budowlanej w związku z funduszami europejskimi 2014-2020”, jaką zorganizował BCC.

Jego zdaniem, wstępując do UE przyjęliśmy w przepisach o zamówieniach publicznych m.in. kryterium najniższej ceny, która jest miarą wygodną do stosowania zarówno przez jednostki publiczne, jak i kontrolerów.

„Dziś, bogatsi o doświadczenia nadinterpretacji tego kryterium (w 9 na 10 przetargów stosuje się jedynie to kryterium, przyp. autor) i jej konsekwencje, trzeba zmodyfikować te przepisy oraz wprowadzić nowe kategorie, np. najkorzystniejszego kosztu oferty, czy podziału lub w pewnych okolicznościach, scalania przetargów. Ale wymagać to będzie zmiany nastawienia zamawiających, jak i samych kontrolerów, bo kontrole staną się bardziej złożone. W przypadku NIK, podnosimy już sobie wyżej poprzeczkę” - dodał Kwiatkowski.

Jego zdaniem, podobnej zmiany mentalnościowej wymaga stosowanie przepisów PPP, o czym informuje NIK w niedawno przedstawionej publicznie analizie.

Jak przypomniał Adam Szejnfeld, przewodniczący sejmowej podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów nowelizacji ustawy zamówień publicznych, do Sejmu trafiło kilka takich dokumentów. „Dowodzi to, że niemal wszystkie środowiska i kluby parlamentarne zgadzają się co do meritum: obecną patologię i gangrenę najniższej ceny należy ograniczyć w życiu gospodarczym” - powiedział poseł.

Procedowany jest projekt zgłoszony przez klub parlamentarny PO, a przyjęty przez Radę Ministrów, po opinii Urzędu Zamówień Publicznych. Zawarte są w nim nie tylko postulaty, zgłoszone przez BCC (patrz: poniżej), ale szereg innych projektów, jak np. wykluczenie przedsiębiorstwa w przetargu, rozstrzyganie sporów o wadium, podwyższenie progu przetargów, poniżej których nie wymagana jest procedura zamówienia publicznego, itp.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


41 704 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP