Współpraca Mysłowic, Jaworzna i Sosnowca ws. terenów poprzemysłowych

Współpraca Mysłowic, Jaworzna i Sosnowca ws. terenów poprzemysłowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Samorządy Mysłowic, Jaworzna i Sosnowca będą współpracowały przy przygotowaniu projektów rewitalizacji swoich terenów poprzemysłowych. Projekty te będą mogły zostać przeprowadzone przy wsparciu nowych środków unijnych.

W przypadku Mysłowic chodzi przede wszystkim o zagospodarowanie ok. 70 hektarów terenu dawnej kopalni Mysłowice w ścisłym centrum miasta. Jaworzno chce zagospodarować hałdę w pobliżu swej południowej obwodnicy oraz grunty na terenie zakładów chemicznych Organika Azot.

Zgodnie z wytycznymi resortu rozwoju w najbliższych latach preferowane będą projekty ponadlokalne - w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Ideą tego rozwiązania jest rozwiązywanie problemów wykraczających poza jedno miasto, poprzez działania szersze niż pojedyncze, punktowe inwestycje.

To dlatego Mysłowice, Jaworzno i Sosnowiec zawarły w poniedziałek umowę partnerstwa. Umowa dotyczy wspólnej strategii rozwoju gospodarczego w oparciu o posiadane tereny poprzemysłowe.

Zawarcie takiego partnerstwa było jednym z warunków przyznania przez resort infrastruktury i rozwoju przekraczającego 2,2 mln zł dofinansowania. Środki te mają trafić na przygotowanie w tych trzech miastach dokumentacji pod kątem przyszłej rewitalizacji terenów zdegradowanych. Liderem porozumienia zostały Mysłowice, gdzie skala tych działań będzie prawdopodobnie największa.

Miastu zależy na ożywieniu łącznie ok. 70 hektarów gruntów po dawnej kopalni Mysłowice - po obu stronach linii kolejowej Katowice-Kraków, w pobliżu centrum miasta. Samorząd Mysłowic oraz właściciel terenu - Katowicki Holding Węglowy - od dawna rozmawiają na temat możliwości zagospodarowania tego terenu i nadania mu nowych funkcji.

Kopalnia Mysłowice jest częścią kopalni Mysłowice-Wesoła, powstałej niegdyś z połączenia dwóch kopalń. Obecnie aktywność zakładu skupia się przede wszystkim w Wesołej, a teren Mysłowic wykorzystywany jest jedynie marginalnie. Holding chciałby sprzedać ten obszar lub - wspólnie z samorządem i inwestorami - uczestniczyć w jego rewitalizacji.

Na pokopalnianym terenie znajduje się ok. 80 budynków biurowych i przemysłowych, z których część będzie wymagała rewitalizacji; pozostałe muszą być wyburzone. Chodzi o przemysłową zabudowę z lat 1880-1912, objętą ochroną konserwatorską. Cały teren podzielony jest na 266 działek.

Jaworzno założyło we wspólnym projekcie przygotowanie dokumentacji pod kątem zagospodarowania hałdy w pobliżu południowej obwodnicy miasta, a także ok. 18 hektarów gruntów na terenie zakładów chemicznych Organika Azot. Planowane tam strefy inwestycyjne mają być kontynuacją dotychczasowego projektu "Gospodarcza brama Śląska".

W ramach tego projektu w Jaworznie powstały cztery strefy inwestycyjne - z infrastrukturą drogową i teletechniczną. "Gospodarczą bramę Śląska" przy wsparciu dotychczasowych środków unijnych przeprowadziły wspólnie samorządy Jaworzna, Sosnowca, Będzina i Czeladzi.

Teraz w ramach zawartego w poniedziałek partnerstwa Mysłowic, Jaworzna i Sosnowca ok. 2,2 mln zł trafi na przygotowanie: ocen stopnia zanieczyszczenia wytypowanych przez miasta gruntów, ekspertyzy stanu technicznego obiektów, ekspertyzy ws. sposobów pozyskania prawa własności gruntów oraz wykonanie dokumentacji projektowych zagospodarowania wybranych terenów.

Dopiero taka dokumentacja da miastom możliwość ubiegania o unijne środki na projekty rewitalizacyjne z funduszy UE na lata 2014-2020. Zgodnie z planami partnerskich miast dokumentacja ta ma być gotowa do połowy 2015 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Współpraca Mysłowic, Jaworzna i Sosnowca ws. terenów poprzemysłowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!