Wrocław mógł wybrać wykonawcę stadionu z wolnej ręki

Wrocław mógł wybrać wykonawcę stadionu z wolnej ręki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wrocław mógł wybrać nowego wykonawcę stadionu na piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 r. w trybie z wolnej ręki - orzekła w poniedziałek Krajowa Izba Odwoławcza.

Wcześniej do takiego trybu wyboru nowego wykonawcy wrocławskiej areny zgłosił zastrzeżenia Urząd Zamówień Publicznych (UZP).

Urząd zarzucił miastu, że nowy wykonawca stadionu - spółka Max Boegl, został wybrany niezgodnie z prawem. Firma zastąpiła polsko-greckie konsorcjum pod przewodnictwem Mostostalu Warszawa S.A., któremu miasto wypowiedziało umowę 30 grudnia 2009 r. Władze Wrocławia uznały, że konsorcjum to nie jest w stanie zakończyć budowy stadionu w wyznaczonym terminie. Umowę z nowym wykonawcą, wybranym w formule z "wolnej ręki", podpisano w połowie stycznia.

UZP uważał, że Wrocław mógł wybrać wykonawcę w przetargu, nie zaś z "wolnej ręki". Miasto mogło wybrać wykonawcę w ten sposób m.in. w przypadku, gdy zaistnieje "wyjątkowa sytuacja". Zdaniem urzędników z UZP, rozwiązanie umowy z poprzednim wykonawcą taką nie jest, ponieważ jest ono ujęte w umowie.

Orzeczenie KIO jest wiążące dla prezesa UZP i tym samym kończy spór Wrocławia z urzędem. Jak poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj, KIO w swoim orzeczeniu stwierdza, że zamawiający słusznie postąpił stosując tryb z wolnej ręki, ponieważ żadnego innego trybu w tych okolicznością nie mógł zastosować, aby wykonać zadanie.

"Zamawiający nie mieli żadnej możliwość przeprowadzenia postępowania, w którymkolwiek trybie konkurencyjnym" - cytował orzeczenie KIO wiceprezydent.

Zadowolenia z orzeczenia KIO nie krył prezes spółki Wrocław 2012 Sławomir Wojtas, który podkreślił, że skończyło się zamieszanie wokół wyboru nowego wykonawcy i teraz w pełni można skupić się na budowie obiekty.

Wrocławski stadion ma mieścić prawie 42 tys. widzów. Będzie obiektem wielofunkcyjnym, na którym oprócz meczów piłkarskich, można będzie organizować m.in. koncerty. Pod trybunami znajdą się cztery niezależne budynki, w których powstanie m.in. największy we Wrocławiu klub fitness, kasyno, dyskoteka oraz sale konferencyjne i biurowe.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wrocław mógł wybrać wykonawcę stadionu z wolnej ręki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!