×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 21 godz
  • 12 min
  • 31 sek

Wraca moda na kolej. PLK, Track Tec, Budimex i Strabag stworzą programy nauczania

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
    Opublikowano: 25 kwi 2018 18:58

Grupa ZUE, PLK, Track Tec, Budimex czy Strabag wezmą udział w tworzeniu programu nauczania dla studentów Politechniki Krakowskiej. Uczelnia zdecydowała, że program na specjalności Drogi Kolejowe musi zostać dostosowany do aktualnych potrzeb rynku.

Wraca moda na kolej. PLK, Track Tec, Budimex i Strabag stworzą programy nauczania
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
  • Wraz ze wzrostem inwestycji na kolei wzrosło zainteresowanie młodych ludzi tego typu kierunkami studiów.
  • Politechnika Krakowska chce jak najlepiej wykorzystać ten trend. Wraz z przedstawicielami firm z branży kolejowej rozpoczyna nietypowy projekt. 
  • Razem z nimi dostosuje program nauczania na specjalności Drogi Kolejowe na Wydziale Inżynierii Lądowej do aktualnych potrzeb rynku. 

Do tej pory deklarację udziału w projekcie złożyło siedem firm z branży kolejowej. To Grupa ZUE, Polskie Linie Kolejowe, Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie, Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe "Bieżanów", Track Tec, Budimex oraz Strabag. Firmy ufundowały 26 stypendiów dla studentów drugiego i trzeciego semestru studiów II stopnia na specjalności Drogi Kolejowe. Fundatorzy wypłacą każdemu ze stypendystów 1 000 zł miesięcznie, zaoferują staże i praktyki w firmach, a także pracę po zakończeniu kształcenia. 

- Mamy nadzieję, że wzajemna współpraca przyczyni się do wzrostu liczby specjalistów z dziedziny kolejowej, szynowej. To bardzo ważne, aby na rynku ich nie brakowało - przyznaje Marcin Wiśniewski, Wiceprezes Zarządu ZUE. 

Jak przypomina dr hab. inż. Andrzej Szarata, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej, do tej pory wiele uczelni całkiem ograniczyło tematykę kolejową w programach studiów, co wywołało lukę pokoleniową w specjalistycznych kadrach dla branży kolejowej. 

Kraków może stać się kuźnią kadr dla całej branży kolejowej - mówi dr Szarata (fot.PTWP)
Kraków może stać się kuźnią kadr dla całej branży kolejowej - mówi dr Szarata (fot.PTWP)

Studenci kształceni będą przez dydaktyków Politechniki Krakowskiej oraz praktyków z firm zgodnie z przygotowanym wspólnie programem studiów. W planach są m.in. specjalistyczne wykłady i ćwiczenia związane z budownictwem kolejowym (np. w zakresie mostów kolejowych, konstrukcji sprężonych w kolejnictwie, kolejowych budowlach ziemnych, zagadnień wibroakustyki torowisk kolejowych i tramwajowych, nawierzchni torowisk tramwajowych, zarządzanie inwestycjami kolejowymi).

Dodatkowo wiedzę i doświadczenie studenci będą zdobywać będą podczas wyjazdów tematycznych, szkoleń prowadzonych przez specjalistów z Małopolskiej Izby Inżynierów Budownictwa czy konferencji naukowych i branżowych. W ramach kół naukowych i podczas pisania prac magisterskich będą rozwiązywać rzeczywiste problemy badawczo-techniczne wskazane przez firmy. Nie zabraknie staży u przyszłych pracodawców.

Czytaj więcej: Pójście do zawodówki nie będzie obciachem. Rząd chce wzrostu prestiżu szkół zawodowych

- Dzięki takiemu pakietowi działań przygotujemy do pracy fachowców z dokładnie takim profilem wiedzy i umiejętności, jakiego potrzebuje pracodawca. Kraków może stać się kuźnią kadr dla całej branży kolejowej - mówi dr Szarata. 

Warto przypomnieć, że trzy lata temu swoją szansę w rynku kolejowym dostrzegła również Politechnika Śląska. Uczelnia utworzyła Katedrę Transportu Kolejowego. Jej absolwenci są przygotowywani do pracy inżynierskiej w przedsiębiorstwach projektujących i produkujących pojazdy szynowe, produkujących urządzenia sterowania ruchem kolejowym czy systemy informacji pasażerskiej, zakładach obsługowo-naprawczych, firmach przewozowych, jednostkach związanych z logistyką i spedycją w transporcie kolejowym. Pracę znajdą także w firmach zajmujących się projektowaniem, budową i utrzymaniem infrastruktury kolejowej, oraz u zarządców infrastruktury i przewoźników kolejowych. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU
Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wraca moda na kolej. PLK, Track Tec, Budimex i Strabag stworzą programy nauczania
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl