Wodociągi potrzebują naukowych innowacji

Wodociągi potrzebują naukowych innowacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Branża wodociągowa oczekuje na nowe koncepcje oraz rozwiązania, jakie może zaproponować jej nauka.

Temat współpracy w branży wod-kan oraz wspierania relacji z nauką podjęli uczestnicy panelu w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

– Skala potrzeb związanych z innowacjami w gospodarce wodnej jest ogromna – podkreślił Zdzisław Olejczyk, prezes MPWiK we Wrocławiu. – Może zbyt słabo dostrzegane są możliwości w tym względzie? Z pewnością potrzebne są rozwiązania, które zmniejszą gabaryty infrastruktury wodociągowej. Dzięki temu obniżą się koszty jej utrzymywania.

Oczekiwania nie ograniczały się jedynie do dziedziny nowych technologii. – Niezbędna jest szersza współpraca z nauką. Każde rozwiązanie przekłada się na cenę. Oczekuję rozwinięcia współpracy również w aspekcie prawnym oraz ekonomicznym. Okazuje się bowiem, że nowe rozwiązania prawne przynoszą w konsekwencji coraz większe koszty – mówiła Magdalena Pochwalska, prezes RPWiK w Sosnowcu.

Pojawiały się także bardziej zdecydowane oceny. – Mam poczucie niedosytu związane ze współpracą ze światem nauki. Uważam, że wodociągowcy precyzyjnie określają swoje oczekiwania, które ostatecznie nie są spełniane. Zresztą wiele rozwiązań jest badanych nie na polu naukowym, lecz w ramach komercyjnych przedsięwzięć – mówił prezes firmy wodociągowej AQUA z Bielska-Białej, Krzysztof Filipek.

Obecny na panelu naukowiec z Uniwersytetu Śląskiego, Andrzej Kowalczyk, ukazał, jakie są realia, dotyczące badań związanych z wodociągami. – Badania prowadzone przez nas nie są związane wprost z nowymi technologiami. Jeśli realizujemy tego typu badania, to na zamówienie firm, które nam to sygnalizują. Wiele zależy od nakładów finansowych, które niestety nie są wystarczające.

Naukowiec z UŚ przedstawił także zakres prowadzonych przez uczelnię badań. – W ramach projektów naukowych powstał zintegrowany system wspomagający zarządzaniem i ochroną zbiornika zaporowego (ZiZOZap). Badania te prowadzono na Zbiorniku Goczałkowickim. Niewątpliwą korzyścią wypływającą z realizacji projektu jest poprawa jakości wody. Badania realizowane są także w przypadku wód podziemnych. Wspólnie z AGH oraz Politechniką Warszawską badaliśmy wpływ urbanizacji na wody podziemne w Tarnowskich Górach i Tarnowie. W wyniku badań osadów wodnych z Zakładu Produkcji Wody „Maczki” został zaprojektowany Automatyczny Biodetektor Toksyczności Ogólnej Wody (ABTOW) – narzędzie kontrolowania jakości wody – opowiadał Kowalczyk.

Magdalena Pochwalska ukazała, w jaki sposób współpraca z katalońskimi firmami wpłynęła na zastosowanie nowych technologii w sosnowieckim zakładzie wodociągowym. Dzięki tej współpracy udało się obniżyć koszty związane z energią elektryczną. Reprezentanci strony polskiej i austriackiej opowiadali o osiągnięciach w ramach Platformy Gospodarczej Górna Austria – Górny Śląsk.

– W Austrii środki na badania naukowe otrzymujemy poprzez klaster. Przedsiębiorcy współpracują z naukowcami i widać tego efekty. Jest wiele firm, które finansują rozwój badań naukowych. Zapraszam do Austrii, bo to najlepszy sposób, by zobaczyć, jak poradziliśmy sobie z tym zagadnieniem – powiedziała Ulrike Rabmer-Koller, reprezentująca austriackiego partnera.

Propozycja pomocy w szukaniu nowych rozwiązań wybrzmiała także po stronie polskiej. – Zajmujemy się promowaniem programów innowacyjnych. Udaje się nam połączyć świat nauki oraz świat biznesu. Zostaliśmy w tym celu powołani przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Warto sięgać po badania, bo to tak naprawdę ostatni czas, by z nich korzystać – podkreślił Henryk Nowak z Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Prowadzący panel Michał Czarski ze Stowarzyszenia Śląski Klaster Wodny dodał, że potrzebne środki finansowe można uzyskać także z innych źródeł. – Pomoc z PARP dotyczy dużych firm, które są w stanie zagwarantować wkład własny na poziomie 50 %. O pieniądze można ubiegać się również w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.

Z treści panelu można wyciągnąć dwa wnioski. Pogłębienie współpracy między branżą wod-kan a środowiskiem naukowym jest możliwe, ale wymaga czasu, adekwatnych rozwiązań i większych nakładów finansowych.

Z drugiej strony wyzwaniem, które powinno zostać podjęte na większą skalę, jest wymiana doświadczeń oraz wiedzy między polskimi firmami wodociągowymi i zagranicznymi partnerami. Korzyści płynące z tej współpracy stają się udziałem nie tylko przedsiębiorstw wodociągowych, ale także mieszkańców miast, których te firmy zaopatrują w wodę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wodociągi potrzebują naukowych innowacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!