Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wmurowano kamień węgielny pod nową EC Fortum w Zabrzu

Autor: WNP.PL (Dariusz Ciepiela)
13-06-2016 06:26 |  aktualizacja: 13-06-2016 10:35
Wmurowano kamień węgielny pod nową EC Fortum w Zabrzu

Wmurowanie kamienia węgielnego pod nową EC Zabrze

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W poniedziałek 13 czerwca wmurowano kamień węgielny pod nową elektrociepłownię budowaną przez Fortum w Zabrzu. Całkowita wartość inwestycji wyniesie około 870 milionów złotych. Zakład ma zostać oddany do użytku pod koniec 2018 roku.

Nowa elektrociepłownia Fortum dla Zabrza i Bytomia będzie zaopatrywała w ciepło sieciowe blisko 70 tysięcy gospodarstw domowych w obu miastach.
Prace budowlane na budowie zabrzańskiej jednostki już się rozpoczęły. Pod koniec maja br. Fortum poinformowało, że po przeprowadzeniu prac przygotowawczych, wykonawca głównych robót budowlanych - czyli Budimex - przystąpił do budowy fundamentów, które będą opierać się na ponad 300 specjalnych betonowych palach.

Łącznie w ramach pierwszego etapu prac budowlanych Budimex wykona 335 pali o różnej głębokości, sięgającej nawet 24 metrów. Posłużą one do przygotowania płyty fundamentowej nowej elektrociepłowni, na której następnie wznoszone będą dalsze zabudowania. Metoda palowania polega na wierceniu w ziemi otworów i umieszczaniu w nich specjalnych metalowych konstrukcji czyli tzw. koszy zbrojeniowych, które zalane są betonem.

W dalszych etapach prac budowlanych wykonawca będzie miał za zadanie między innymi przygotowanie żelbetowej konstrukcji głównej klatki schodowej oraz realizację prac fundamentowych pod główną galerię podawania paliwa. Kontraktor będzie również odpowiedzialny za roboty budowlane pod instalację oczyszczania spalin, a także wybudowanie budynku maszynowni i budynku elektrycznego z nastawnią elektrociepłowni.

Nowa elektrociepłownia będzie zasilana przede wszystkim węglem i paliwem alternatywnym (RDF - Refuse Derived Fuel) z możliwością spalania biomasy oraz miksu tych trzech paliw. Ilość wykorzystywanego RDF-u może sięgać do 50 proc. całkowitego zużycia paliwa. Paliwo alternatywne będzie pozyskiwane od lokalnych dostawców.

Nowobudowane źródło zastąpi wyeksploatowane jednostki opalane węglem, zainstalowane obecnie w zakładach Fortum w Zabrzu i Bytomiu. Inwestycja znacząco poprawi efektywność operacyjną EC Zabrze, jak również wpłynie na ograniczenie emisji CO2 i innych substancji na terenie Zabrza i okolic.  

Możliwości produkcyjne nowej elektrociepłowni wyniosą 220 megawatów (MW) mocy zainstalowanej w paliwie, z czego 145 MW przypadać będzie na produkcję ciepła, a 75 MW na wytwarzanie energii elektrycznej. Szacowana roczna produkcja nowego zakładu wynosić będzie około 730 GWh ciepła i 550 GWh energii elektrycznej. 

W czerwcu 2015 r. Fortum podpisało już umowy na dostawę trzech kluczowych elementów do nowej elektrociepłowni. Za produkcję i montaż kotła fluidalnego odpowiedzialna jest firma Amec Foster Wheeler, turbinę wraz z oprzyrządowaniem dostarczy Doosan Škoda Power, z kolei BMH Technology zapewni układ podawania paliwa. Fortum poinformowało, że proces produkcji kotła wielopaliwowego dla nowej elektrociepłowni jest zaawansowany już w 70 procentach.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP