Właściwości przeciwpoślizgowe nawierzchni drogowych a bezpieczeństwo ruchu samochodowego

Właściwości przeciwpoślizgowe nawierzchni drogowych a bezpieczeństwo ruchu samochodowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa ruchu, z punktu widzenia nawierzchni drogowej, odgrywają jej właściwości przeciwpoślizgowe, umożliwiające nie tylko poruszanie się pojazdu, ale w dużym stopniu determinujące utrzymanie trajektorii jazdy i przyczyniające się do skrócenia drogi hamowania. Są one definiowane jako zdolność do wytworzenia siły tarcia między nawierzchnią, a kołami pojazdów w warunkach wzajemnego poślizgu.

Straty materialne, jakie ponosi społeczeństwo z tytułu wypadków drogowych, były jedną z podstaw do rozpoczęcia badań nad wpływem właściwości przeciwpoślizgowych na bezpieczeństwo ruchu drogowego. W Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji już w latach 60 XX wieku realizowano projekty badawcze, które miały na celu określenie wymagań wobec właściwości przeciwpoślizgowych nawierzchni drogowych. W ramach pracy badawczej, realizowanej pod kierunkiem Rizenberga, analizowano wpływ właściwości przeciwpoślizgowych na wypadki na mokrych nawierzchniach w odniesieniu do przekroju poprzecznego i podłużnego drogi oraz obciążenia ruchem samochodowym na drogach w stanie Kentucky. Wykazano, że istnieje krytyczna wartość współczynnika tarcia po przekroczeniu, której wypadkowość na mokrych nawierzchniach istotnie wzrasta (rys. 1). W oparciu o wyniki badań sformułowano wnioski, które były podstawą do określenia kryteriów wobec właściwości przeciwpoślizgowych nawierzchni drogowych. Podobne wyniki uzyskano także w innych krajach.

Studia nad wypadkowością prowadzone w Wielkiej Brytanii w latach 70 XX wieku wykazały, że poprawa właściwości przeciwpoślizgowych poprzez uszorstnienie, zmniejsza ilość wypadków, jak również przyczynia się do złagodzenia ich skutków. Dowodem na to jest rejestracja wypadków 2 lata przed i po zabiegach uszorstniających nawierzchnie na autostradzie M-4. Stwierdzono zmniejszenie o 20% wypadków na suchych nawierzchniach i o 63% na nawierzchniach mokrych.

Należy zaznaczyć, że ścisłe określenie związku między wypadkiem na skutek poślizgu a właściwościami przeciwpoślizgowymi nawierzchni jest bardzo trudne. W ramach programów badawczych powstało kilka modeli matematycznych, które różnią się zmiennymi determinującymi parametry charakteryzujące wypadkowość. W latach 90. XX wieku w Wielkiej Brytanii Lea i Hosking ustalili zależność pomiędzy liczbą indywidualnych obrażeń w wypadku, a zmiennymi dotyczącym współczynnika tarcia poprzecznego ilości wypadków na mokrych nawierzchniach:
∆PIA = SSRB (11e-2,4 (SFC/SFCmin) - 1) ANNACC/100 (1)
gdzie:
∆PIA - liczba indywidualnych obrażeń w wypadku;
ANNACC - roczna ilość wypadków drogowych na mokrych nawierzchniach;
SFC - współczynnik tarcia poprzecznego;
SFCmin - minimalna wartość współczynnika tarcia poprzecznego;
SFCs = SFC50 (400 - (2 - min (TD, 2))
(max (50, S) - 50)) / 400 (2)
gdzie:
TD - głębokość tekstury;
S - prędkość (nie mniejsza niż 50 km/h);

SFC50 = 0,024 - 0,663×10-4QCV + 0,01
(PSV + SFA - SFB) (3)
gdzie:
SFA - czynnik związany z nominalnym wymiarem ziaren w mieszance mineralnej i typem nawierzchni;
SFB - czynnik uwzględniający hamowanie i zawracanie;
PSV - odporność na polerowanie kruszyw drogowych;
QCV - ilość przejść na pas na dobę.

Analizując zmienne niezależne określające współczynnik tarcia poprzecznego SFC50, potwierdzono również tezę, że stosowanie kruszywa odpornego na polerowanie zwiększa współczynnik tarcia, a tym samym wpływa na zmniejszenie wypadkowości. Wykazano, że daje to zmniejszenie o 13% wypadków w wyniku poślizgu na mokrych nawierzchniach. W aktualnych wymaganiach w Wielkiej Brytanii szczególną uwagę zwraca się na progowe wartości współczynnika tarcia na łukach o promieniach mniejszych niż 250 m, łącznicach, skrzyżowaniach. Brytyjskie doświadczenia w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu w odniesieniu do poprawy właściwości przeciwpoślizgowych, znalazły wielkie uznanie oraz stanowią dużą bazę informacji, wykorzystywanych przez inne kraje. Należy zaznaczyć, że w latach 90. XX wieku Nowa Zelandia wzorując się na Wielkiej Brytanii, rozpoczęła intensywny program poprawy właściwości przeciwpoślizgowych (określenie ryzyka, przeprowadzenie szkoleń, zakres prac naprawczych). W rezultacie po 5 latach badania wdrażania polityki w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, na drogach krajowych w Nowej Zelandii wykazano 30-to procentową redukcję wypadków w wyniku poślizgu na mokrych nawierzchniach po ich uszorstnieniu.

Interesujący program badań został przeprowadzony w Czechach w latach 2002-2005. Na podstawie informacji z policyjnych raportów stwierdzono, że około 25% wypadków na drogach krajowych może mieć pośredni związek z właściwościami przeciwpoślizgowymi. Wskazano na szczególne wyróżnienie miejsc narażonych na poślizg, gdzie istnieje ryzyko gwałtownego hamowania (przejścia dla pieszych, przejazdy kolejowe, łuki poziome o promieniach mniejszych od 250 m, odcinki o pochyleniu podłużnym 8%).

Badania prowadzone w Szwajcarii poddano dyskusji, analizując czy wartość współczynnika tarcia w istotny sposób wpływa na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Stwierdzono, że trudno jest wykazać ścisłą korelację pomiędzy wskaźnikami wypadkowości a współczynnikiem tarcia. Jednak w praktyce, wszystkie zabiegi poprawiające właściwości przeciwpoślizgowe potwierdzają zmniejszenie liczby wypadków i kolizji na mokrej nawierzchni.

Autorzy przedstawili tylko niektóre przykłady projektów badawczych realizowanych w innych krajach w zakresie tego tematu. Należy zaznaczyć, że równolegle były prowadzone liczne prace, które dotyczyły między innymi rozwoju i udoskonalania metod do pomiarów współczynnika tarcia, opracowania nowych rozwiązań technologicznych i zaleceń w zakresie wykorzystania materiałów do warstwy ścieralnych w aspekcie poprawy właściwości przeciwpoślizgowych. W efekcie prowadziło to zawsze do weryfikacji wymagań wobec progowych wartości współczynników tarcia, gdzie celem nadrzędnym było bezpieczeństwo użytkowników ruchu.

W Polsce wymagania wobec właściwości przeciwpoślizgowych nawierzchni drogowych są sprecyzowane w następujących dokumentach prawnych:
• Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 16 stycznia 2002 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących autostrad płatnych. Dziennik Ustaw nr 12, poz. 116;
• Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie. Dziennik Ustaw nr 43, poz. 430.

Od ponad 20 lat na drogach naszego kraju do oceny właściwości przeciwpoślizgowych nawierzchni jest stosowane jedynie urządzenie SRT-3, które pozwala określić współczynnik tarcia przy 100% poślizgu koła pomiarowego. W związku z tym kryteria zawarte w rozporządzeniach muszą odnosić się do tej metody pomiarowej. Od ustalenia wymagań zawartych w dokumentach prawnych w urządzeniu SRT-3 opona testowa była zmieniana pięciokrotnie (opona Stomil Olsztyn z bieżnikiem tzw. generalskim, opona rowkowana Dębica, opona bieżnikowana Barum Bravura, opona bieżnikowana Barum Bravuris, od 2014 opona PIARC). W konsekwencji były opracowywane funkcje przeliczeniowe, gdyż wymagania zawarte w dokumentach prawnych oraz opracowaniach technicznych (OST, DSN) odnosiły się do progowych wartości współczynnika tarcia ustalonych przy różnych oponach testowych. W Polsce nie prowadzono dotychczas kompleksowych badań, które pozwoliłyby na określenie wpływu ustalonych progowych wartości współczynników tarcia na bezpieczeństwo ruchu.

Stosowana metoda do oceny właściwości przeciwpoślizgowych w oparciu o pomiar urządzeniem SRT-3, mając na uwadze doświadczenia innych krajów europejskich, budzi też wątpliwości. W Europie są stosowane urządzenia, które umożliwiają ciągły pomiar współczynnika tarcia, gdzie koło pomiarowe porusza się względem nawierzchni z ustalonym poślizgiem najczęściej w zakresie od 12 do 20%, charakterystycznym dla danego sprzętu. Dodatkowo pomiar ten symuluje warunki hamowania pojazdów wyposażonych w system ABS. Od czasu kiedy były udoskonalane urządzenia do pomiaru współczynnika tarcia przy 100% poślizgu, wyposażenie samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów w systemy bezpieczeństwa uległo istotnej zmianie. Zdecydowana większość pojazdów poruszających się na drogach posiada system ABS. W związku z tym urządzenia, które pozwalają określić współczynnik tarcia przy niskim poślizgu są bardziej reprezentatywne do oceny właściwości przeciwpoślizgowych, a tym samym bezpieczeństwa użytkowników dróg. Aktualnie niektóre oddziały GDDKiA i uczelnie techniczne są w posiadaniu innych urządzeń do pomiarów współczynnika tarcia. W 2014 roku, na zlecenie GDDKiA, zespół z Politechniki Białostockiej zrealizował pracę naukowo-badawczą dotyczącą analizy porównawczej parametrów opisujących właściwości przeciwpoślizgowe nawierzchni drogowych, ustalonych w oparciu o wyniki pomiarów współczynnika tarcia i makrotekstury, przy wykorzystaniu zestawów pomiarowych: SRT-3, TWO, DFT oraz CTM. Pomiary współczynnika tarcia i makrotekstury przeprowadzono na 11 odcinkach testowych zróżnicowanych pod względem wykonania warstwy ścieralnej, okresu jej użytkowania oraz kategorii ruchu. W badaniach wzięły udział zespoły badawcze z Oddziału GDDKiA w Gdańsku (urządzenia CTMeter, DFTester, TWO), Oddziału GDDKiA w Warszawie (urządzenie SRT-3), Oddziału GDDKiA w Olsztynie (urządzenie SRT-3), Oddziału GDDKiA w Bydgoszczy (urządzenie SRT-3) i zespół badawczy z Polskiej Inżynierii Sp. z o.o. (urządzenie TWO). Zakres badań nie był jednak na tyle szeroki, aby na tym etapie można było opracować kryteria do oceny właściwości przeciwpoślizgowych przy wykorzystaniu różnych urządzeń. W związku z tym wymagania zawarte w rozporządzeniach nadal odnoszą się do współczynnika tarcia ustalanego urządzeniem SRT-3. Konieczna jest zatem kontynuacja badań nad właściwościami przeciwpoślizgowymi na nawierzchniach na polskich drogach, gdyż podane wartości progowe współczynnika tarcia budzą wątpliwości i nie jest wyjaśniony problem jaki to ma wpływ na bezpieczeństwo użytkowników ruchu.

Określenie zależności między wypadkiem na skutek poślizgu a właściwościami przeciwpoślizgowymi nawierzchni jest bardzo trudne, ze względu na niewystarczające dane w oficjalnych statystykach wypadków drogowych. Jednak doświadczenia innych krajów, potwierdzają dobrą korelację pomiędzy spadkiem ilości zdarzeń drogowych a poprawą właściwości przeciwpoślizgowych. Problem ten nie był dotychczas gruntownie badany w Polsce, chociaż w krajach Europy Zachodniej poświęca się temu zagadnieniu dużo uwagi.

Literatura

1. Cairney P., Germanchev A.: A pilot study of the effects of macrotexture on stopping distance. Australian Transport Safety Bureau - Transport Safety Report. Road Safety Research and Analysis - Report CR 226. Australia, 2006.
2. Hall J. W., Smith K. L., Titus-Glover L., Wambold J. C., Yager T. J., Rado Z. Guide for pavement friction. NCHRP Web-only document 108. Contractor’s Final Report NCHRP Project 01-43, 2009.
3. Kudrna J., Vojtesek A., Ludek M., Nekila L.: Road skid resistance influence on the number of crash accidents. www.pavement-consultants.com
4. Lindenmann H. P.: New findings regarding the significance of pavement skid resistance for road safety on Swiss freeways. Journal of Safety Research 37 (2006) 395-400
5. Noyce D. A., Bahia H. U., Yambo J. M., Kim G.: Incorporating road safety into pavement management: maximizing asphalt pavement surface friction for road safety improvements. Midwest Regional University Transportation Center TOPS Laboratory, 2005.
6. Parry T., Roe P. G., Gothie M.: Implications for road surface guidelines. 2nd International Colloquium Vehicle Tyre Road Interaction - Friction potential and safety: prediction of handling behavior. Florence, 2001.
7. Rizenbergs R. L., Burchett J. L., Warren L. A., Accidents on rural, two-lane road and their relation to pavement friction. Research Report 458. Transportation Research Board, 1976
8. Seiler-Scherer L.: Is the correlation between pavement skid resistance and accident frequency significant? 4th Swiss Transport Research Conference. Monte Verita/Ascona, 2004.
9. Wasilewska M., Gardziejczyk W., Gierasimiuk P., Motylewicz M.: Analiza porównawcza parametrów opisujących właściwości przeciwpoślizgowe nawierzchni drogowych, ustalonych w oparciu o wyniki pomiarów współczynnika tarcia i makrotekstury przy wykorzystaniu zestawów pomiarowych: SRT-3 (Skid Resistance Tester), TWO (Traction Watcher One), DFT (Dynamic Friction Tester) oraz CTM (Circular Track Meter). Praca na zlecenie GDDKiA. Politechnika Białostocka, 2014.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Właściwości przeciwpoślizgowe nawierzchni drogowych a bezpieczeństwo ruchu samochodowego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!