Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wierzyciele PBG wkrótce zadecydują o losie spółki

Autor: wnp.pl (TE)
23-02-2015 14:57
Wierzyciele PBG wkrótce zadecydują o losie spółki

Jerzy Wiśniewski, prezes i główny akcjonariusz PBG

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Sąd Rejonowy w Poznaniu wyznaczył termin głosowania nad układem przez wierzycieli PBG na ostatnie dni kwietnia. Budowlana spółka znajduje się w upadłości układowej od ponad 2,5 roku. Wynik głosowania przesądzi o dalszym losie firmy.

Spółka podała, że w związku z zarządzeniem głosowania w grupach sąd wyznaczył trzy terminy zgromadzenia wierzycieli - 27, 28 oraz 29 kwietnia. Przedstawione do zatwierdzenia propozycje układowe zakładają, że wierzyciele będą zaspokajani w siedmiu grupach, reprezentujących różne kategorie interesów.
Wierzyciele drobni, których wierzytelności nie przekraczają kwoty 500 tys. złotych zostaną zaspokojeni w całości. Pozostali Wierzyciele zostaną spłaceni w ratach układowych w wysokości od 8 do 21 proc. wartości wierzytelności.

Ponadto spółka zaproponowała konwersję części wierzytelności na akcje nowej emisji grupie wierzycieli reprezentującej instytucje finansowe. Akcje nowej emisji w ramach układu obejmą również znaczący akcjonariusze, których wierzytelności nie będą podlegać spłacie w gotówce.

Wszystkim wierzycielom (z wyłączeniem wierzycieli drobnych spłacanych w całości oraz wierzycieli będących akcjonariuszami wyłączonymi ze spłat w gotówce) ma zostać zapewniona, po uprawomocnieniu się postanowienia sądu o zatwierdzeniu układu, możliwość otrzymania spłaty wierzytelności układowych poprzez objęcie obligacji spółki.

Zobacz też: PBG: są ostateczne propozycje układowe. Waży się los spółki

Po przeprowadzeniu konwersji wierzytelności na akcje spółki zgodnie z propozycjami układowymi, do wierzycieli finansowych będzie należeć około 75 proc. akcji spółki.

W rękach założyciela i głównego akcjonariusza PBG - Jerzego Wiśniewskiego, którego dalsze zaangażowanie ma być swoistą gwarancją wykonania układu - po przeprowadzeniu konwersji wierzytelności na akcje spółki należeć będzie ok. 23,6 proc. akcji.

PBG podkreśliło, że w ocenie spółki zaproponowane warunki restrukturyzacji zobowiązań w przypadku zawarcia układu są zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem dla wierzycieli niż alternatywny scenariusz spłaty ich zobowiązań, który polegałby na likwidacji PBG.

- Biorąc pod uwagę niezwykle skompilowany proces restrukturyzacji, jak również ogromny wysiłek i zaangażowanie wszystkich stron uczestniczących w pracach nad przygotowaniem warunków restrukturyzacji mamy nadzieję, że proces zakończy się sukcesem i zatwierdzeniem układu - powiedziała cytowana w komunikacie Kinga Banaszak-Filipiak, wiceprezes PBG.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (23)

PBG SA [PBG]

kurs:

2.74 PLN -0.04 (-1.44%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP