Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wielkie wyzwanie - inwestycje energetyczne w czasie i budżecie

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
07-11-2015 12:10
Wielkie wyzwanie - inwestycje energetyczne w czasie i budżecie

Wnętrze budowanej chłodni kominowej nr 5 w Elektrowni Opole.

Fot. PGE GiEK

Realizacja dużych inwestycji energetycznych w zakładanym czasie i budżecie jest dużym wyzwaniem. Sukcesy lub niepowodzenia danego przedsięwzięcia są wypadkową wielu czynników - od przygotowania projektu, przez wybór wykonawcy i współpracę na placu budowy, aż po utrzymanie i serwis obiektu.

Takie wnioski płyną z panelu dyskusyjnego "Inwestycje. Jak sprawnie realizować projekty w ramach czasu i budżetu", który odbył się podczas XII Kongresu Nowego Przemysłu.
W dyskusji uczestniczyli: Jean-André Barbosa, dyrektor na Europę Środkowo-Wschodnią w Areva, Mariusz Marciniak, dyrektor na Europę Środkowo-Wschodnią w Doosan Power Systems, Zbigniew Pawłucki, dyrektor wykonawczy ds. realizacji inwestycji majątkowych w PKN Orlen oraz Krystian Stanek, członek zarządu oraz dyrektor ds. prawnych w GDF Suez Energia Polska.

>>Zobacz galerię z dyskusji<<


Energetyczny boom inwestycyjny

Obecnie w budowie znajdują się nowe jednostki konwencjonalne o łącznej mocy ponad 6000 MW, w tym te największe i najbardziej przykuwające uwagę, czyli bloki na węgiel kamienny w elektrowniach Kozienice (1075 MW), Opole (2x900 MW) i Jaworzno III (843 MW).

Z dużych zadań najbliżej ukończenia, choć z mniejszym lub większym poślizgiem, znajdują obiekty na gaz ziemny we Włocławku (463 MW), Stalowej Woli (449 MW) - w obu przypadkach oddanie do użytku ma nastąpić w 2016 r.

W początkowej fazie znajdują się inwestycje w Turowie (450 MW - węgiel brunatny) i Płocku (596 MW - gaz ziemny). Przyszły rok może przynieść szansę startu takich projektów gazowych jak Łagisza (400-500 MW), Żerań (420-490 MW) czy Puławy (400 MW).

Zdaniem Mariusza Marciniaka, dyrektora na Europę Środkowo-Wschodnią w Doosan Power Systems, nie należy już spodziewać się budowy kolejnych dużych bloków na węgiel kamienny. Mogą natomiast powstawać mniejsze jednostki, które będą spalać pozostałości z przeróbki węgla.

Marciniak upatruje szans dla kogeneracyjnych bloków gazowych, również z uwagi na potrzebę budowy elastycznych mocy, które będą w stanie bilansować rosnący udział źródeł odnawialnych w systemie elektroenergetycznym.

Ponadto w przygotowaniu znajdują się projekty związane ze spalarniami odpadów komunalnych. Dalsze perspektywy dotyczą pierwszej polskiej elektrowni atomowej.

- Pod kątem przyszłości uważnie przyglądamy się też temu, co zostanie ustalone w ramach konkluzji BAT, gdyż będzie to miało duży wpływ na rozwój instalacji ochrony środowiska - wskazał MarciniakSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP