PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Więcej oczyszczalni ścieków w UE, ale daleko do zadowolenia

Autor: wnp.pl (PS)
13-12-2011 16:29

Realizacja w krajach UE inwestycji rozbudowy i budowy infrastruktury odprowadzania lub oczyszczania ścieków, na co przeznaczy się w latach 2007-2013 około 14 mld euro, przebiega na ogół sprawnie.

Jednak poziom wypełniania zobowiązań mógłby ulec poprawie - stwierdza Komisja Europejska w specjalnym sprawozdaniu. Ocenia się w nim realizację dyrektywy w sprawie budowy takich obiektów.
W sprawozdaniu wykazano, że stare państwa członkowskie UE utrzymały dobre standardy oczyszczania ścieków oraz polepszyły sytuację pod względem oczyszczania wrażliwych zasobów wodnych. Natomiast nowe państwa członkowskie (UE-12) „poprawiły ogólną sytuację pod względem odprowadzania i oczyszczania ścieków”, co można odczytać też, jako stan odbiegający nadal od standardów zachodnich.

KE stwierdza, że większość systemów odprowadzania ścieków komunalnych w państwach UE-15 jest bardzo skuteczna i wychwytuje 99 proc. ścieków. Całkowity obszar wyznaczony jako wrażliwy (zbiorniki eutroficzne lub zagrożone eutrofizacją), wymagający bardziej rygorystycznego oczyszczania, zwiększył się z 68 do 73 proc. od publikacji ostatniego sprawozdania.

Wciąż istnieją znaczne różnice we wprowadzaniu w życie bardziej rygorystycznego oczyszczania ścieków, przy czym bardzo wysoki poziom wypełniania zobowiązań osiągnięto w Austrii, Holandii i Niemczech, natomiast w Danii, Finlandii, Francji, Luksemburgu i Szwecji oraz w UE-12, zwłaszcza na Litwie, wprowadzono „udoskonalenia.”

Na bardzo wysokim poziomie jest oczyszczanie ścieków w dużych miastach. Wysokowydajne oczyszczalnie obejmują 77 proc. ścieków. Jednak w niektórych miastach nadal nie ma odpowiednich oczyszczalni ścieków, w tym w czterech miastach w UE-15: Barreiro/Moita i Matosinhos w Portugalii, Frejus we Francji i w Trieście we Włoszech.

Dyrektywa dotycząca ścieków komunalnych nakłada wymóg, by były one odprowadzane i oczyszczane na każdym obszarze, który powoduje zanieczyszczenie wody równoważne aglomeracji liczącej ponad 2000 mieszkańców. W UE 27 istnieje prawie 23 tys. tego typu obszarów. Biologiczne oczyszczanie ścieków („oczyszczanie wtórne”) zostało przewidziane w dyrektywie, natomiast bardziej rygorystyczne oczyszczanie jest wymagane w przypadku szczególnie wrażliwych zbiorników wodnych, które wymagają wyższego poziomu ochrony.

W przypadku państw członkowskich UE-15 dyrektywa powinna zostać w pełni wdrożona do momentu przygotowania sprawozdania, a państwa członkowskie UE-12 uzyskały przedłużenie tego terminu w ich traktatach akcesyjnych. W latach 2007-2008 Bułgaria, Cypr, Estonia, Węgry, Łotwa, Rumunia i Słowenia nie wypełniły zobowiązań w wyznaczonym terminie.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


39 359 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP